لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

ادامه تجمع اعتراضی بیش از ۳۵۰ هزار اوکراینی در کیف


هزاران معترض در میدان مرکزی کیف چادر زده اند و می‌گویند تا وقتی که پارلمان منحل نشود و رئیس جمهور استعفا ندهد به خانه نمی روند.

با ادامه اعتراضات گسترده ضد دولتی در کیف پایتخت اوکراین، میکولا آزاروف، نخست وزیر آن کشور، روز دوشنبه اپوزیسیون را به تدارک تصرف پارلمان اوکراین متهم کرد.

اعتراض گسترده مردمی در کیف پایتخت اوکراین ادامه دارد. این اعتراضات که به تنش و درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس انجامیده، گسترده ترین تجمع اعتراضی سازمان یافته از زمان انقلاب نارنجی در اوکراین به شمار می رود.

بیش از ۳۵۰ هزار تن در این اعتراضات گسترده شرکت کرده اند.

این تظاهرات ضد دولتی در اعتراض به تعلیق امضای توافقنامه تجاری آن کشور با اتحادیه اروپا آغاز شد.

هزاران نفر روز دوشنبه در میدان مرکزی کیف اردو زدند. روز یکشنبه نیز جمعیتی بالغ بر صدهزار نفر در خیابان های پایتخت اوکراین تظاهرات کردند و خواستار استعفای رئیس جمهوری شدند.

تظاهرات اعتراضی در کیف روز به روز بزرگتر می‌شود و به نظر می رسد که معترضان مصمم هستند که تا رسیدن به خواسته‌هایشان به تظاهرات ادامه دهند. برخی از آنان در میدان چادر زده اند ، می گویند تا وقتی که کابینه استعفا ندهد و پارلمان منحل نشود و رئیس جمهور سمتش را ترک نکند، این وضع ادامه خواهد داشت.

ولادیمیر ربیاک، رئیس مجلس اوکراین به تلویزیون آن کشور گفت که امیدوار است مقامات دولتی و رهبران اپوزیسیون مذاکره کنند. او گفت خودش و رئیس جمهوری از تظاهرات صلح آمیز که برای ابراز عقیده باشد، حمایت می کنند.

تظاهرات در کیف روز یکشنبه هنگامی که پلیس با گاز اشک آور و نارنجک‌های صوتی به هزاران تظاهرکننده حمله ور شد، به خشونت گرایید. این اقدام پلیس در واکنش به تظاهرکنندگانی بود که سعی کردند به ساختمان های دولتی هجوم ببرند.

ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری اوکراین هفته گذشته رای به عدم امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا داد و گفت اوکراین لازم است که مناسبات نزدیک با مسکو را ادامه دهد.

منابع خبری می گویند مسکو برای اتخاذ این تصمیم، با تهدید درخواست فوری بدهی های گازی از اوکراین، این کشور را تحت فشار گذاشته بود.
XS
SM
MD
LG