لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۹

پارلمان اوکراین عدم رای اعتماد به دولت را رد کرد


پارلمان اوکراین لایحه اپوزیسیون را برای رای عدم اعتماد به دولت میکولا آزاروف نخست وزیر رد کرده است.

تصمیم روز سه شنبه پارلمان، درپی روزها اعتراض به خودداری اوکراین از امضای پیمان تجارت آزاد با اتحادیه اروپا، و پس از آن گرفته شد که هزاران معترض در برابر ساختمان پارلمان در کیف گردآمدند و خواهان انقلاب شدند.

ویکتوریانوکویچ رئیس جمهوری، که حاضر نشد پیمان را امضا کند، برای دیداری رسمی به چین رفته است.

روز دوشنبه، معترضین خیابان های منتهی به ساختمان های دولتی در پایتخت را بستند. یک روز پیشتر، صدها هزار نفر در کیف به راهپیمایی پرداختند و پس از آن که برخی از راهپیمایان سعی کردند به یک ساختمان دولتی حمله کنند، حدود ۲۰۰ نفر زخمی شدند، و پلیس با استفاده از گاز اشک آور و نارنجک های نورانی با تظاهرکنندگان به مقابله پرداخت.

نخست وزیر اوکراین گفته است اعتراضات از کنترل خارج شده و تمام علائم یک کودتا را دارد.

رهبر اپوزیسیون به خبرنگاران گفته است انتخابات زود رس تنها راه پایان دادن به رویارویی است.

روز دوشنبه، سخنگوی کاخ سفید گفت خشونت پلیس و نیروهای امنیتی اوکراین علیه معترضین در کیف «قابل قبول نیست.» او گفت ایالات متحده مسلما اعتراضات صلحجویانه را کودتا تلقی نمی کند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از تمام طرف ها در اوکراین خواسته است خویشتنداری نشان دهند، ازخشونت بپرهیزند و به گفت وگوبنشینند.

رئیس کمیسیون اروپا نیز دو طرف را به خویشتنداری فراخواند.

ولادیمیرپوتین رئیس جمهوری روسیه، حامی اصلی یانوکوویچ، گفت اعتراضات در اوکراین «بیشتر ازانقلاب به همه کشی و آزار جمعی شباهت دارد.»

تظاهرات از ۲۱ نوامبر، وقتی رئیس جمهوری اوکراین پیمان تجارتی با اتحادیه اروپا را رد کرد و گفت کشور به ادامه مناسبات نزدیک با روسیه نیاز دارد، رو به افزایش گذاشته است.
XS
SM
MD
LG