لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۰

رئیس‌جمهوری اوکراین خشونت ها را محکوم کرد


Ukraine Protesters Regroup as West Condemns Violence
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00
ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری اوکراین روز شنبه آنچه را «اقدامات» برای به خشونت کشاندن تظاهرات در کیف خواند محکوم کرد و بدون آن که پلیس را مستقیما گناهکار بداند، گفت خشونت ها در میدان استقلال کیف، باعث «عصبانیت عمیق» او شده است.

پلیس ضدشورش در اوکراین بامداد شنبه، با استفاده از باتون و نارنجک های صوتی تظاهرات اپوزیسیون را درهم شکستند. در این خشونت ها چندین نفر مجروح شدند. تظاهرات به دنبال خودداری رئیس جمهوری از اعضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا آغاز شد.

آقای یانوکویچ خواستار تحقیق فوری درباره وقایع روز شنبه و مجازات عاملان خشونت شد.

تظاهرکنندگان می گویند حمله پلیس انگیزه قبلی نداشت. آمبولانس‌ها ده ها تظاهرکننده مجروح را مداوا کردند که اغلب از ناحیه سر و بازو آسیب دیده بودند.

تا سپیده صبح، صدها تظاهرکننده، در یک صومعه واقع در نزدیکی میدان استقلال پناه گرفتند. پلیس می گوید ۲۵ نفر بازداشت شدند.

وزارت کشور اوکراین گفت پلیس ضد شورش پس از آن وارد عمل شد که تظاهرکنندگان به سوی ماموران یونیفرم پوش زباله پرتاب کردند.

وزارت خارجه آمریکا حمله به تظاهرکنندگان را محکوم کرد و گفت:‌ «خشونت و ارعاب نباید در اوکراین امروز جایی داشته باشد.»

سازمان عفو بین الملل خشونت‌های اوکراین را «بی اعتنایی شرم‌آور به حقوق مردم» توصیف کرده و خواستار تحقیق مستقل درباره ماجرا شده است.

اتحادیه اروپا، روز جمعه روسیه را به خاطر تحت فشار گذاشتن اوکراین برای ترک توافقنامه تجارت آزاد با اروپا مورد انتقاد قرار داد.

با انتشار خبر شکست مذاکرات بر سر توافقنامه تجاری با اروپا، هزاران تن از مردم در مخالفت با رویکرد رئیس جمهوری اوکراین در خیابان های کیف تظاهرات کردند و خواستار استعفای او شدند.

به گفته منابع خبری اروپایی، توافقنامه اخیر در ماه اکتبر با مشکل مواجه شد، هنگامی که مسکو خواستار پرداخت فوری کلیه بدهی های گازی کیف بالغ بر یک میلیارد دلار شد و در آستانه فصل سرما تهدید کرد که به اوکراین گاز نخواهد داد.

مسکو همچنین در ماه های اخیر محدودیت هایی را علیه واردات اوکراین تحمیل کرده است. این رفتار به مثابه هشداری از جانب مسکو مبنی بر اعمال محدودیت های بیشتر در صورت امضای توافقنامه با اروپا تلقی شد.

هفته گذشته غیر از امتناع رئیس جمهوری از امضای توافقنامه با اروپا، نخست وزیر اوکراین گفت اولویت عمده کشور بهبود مناسبات با مسکو است.

رهبران اپوزیسیون خواستار اعتصاب عمومی در کشور در واکنش به حمله خشن به تظاهرکنندگان شده اند و می گویند تا برگزاری انتخابات جدید، برای تاسیس واحدهای مقاومت ملی متحد می شوند.

لیتوانی، رئیس دوره ای اتحادیه اروپا نیز حمله پلیس به تظاهرکنندگان اوکراینی را محکوم کرد. سفارت آمریکا نیز اوکراین را به «احترام به حقوق جامعه مدنی» ترغیب کرده است.

قرار است روز یکشنبه یک تظاهرات بزرگ در کیف برگزار شود.
یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق و زندانی اوکراین تظاهرکنندگان را به تلاش برای ساقط کردن دولت ترغیب کرده است.

Torn Between East and West, Ukraine Debates Future
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00
XS
SM
MD
LG