لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

مصوبه اعزام نیروهای روسیه به اوکراین معلق شد


سنای روسیه روز چهارشنبه مصوبه‌ای که به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری آن کشور اجازه می‌دهد به اوکراین نیروی نظامی اعزام کند را به حال تعلیق در آورده است.

شورای فدراسیون سنا با ۱۵۳ رای موافق و یک رای مخالف، موافقت کرد تصمیمی که در ماه مارس گرفته شد ملغی شود. آن تصمیم به پوتین اجازه می‌داد برای دفاع از اتباع روسیه و اوکراینی‌های روس زبان، سرباز به اوکراین بفرستد. آقای پوتین روز سه‌شنبه خواستار لغو آن شد.

با این حال، رئیس کمیته دفاع و امنیت این شورا تاکید کرد در صورت لزوم، این قانون می‌تواند دوباره به رئیس جمهوری ابلاغ شود.

به نظر می‌رسد پوتین روز سه‌شنبه تلویحاً گفته است پس گرفتن حق اعزام سرباز به اوکراین موقتی است و تاکید کرد روسیه همیشه از روس‌ها در اوکراین و همینطور از اوکراینی هایی که احساس می‌کنند به روسیه نزدیک هستند، حفاظت خواهد کرد.

روز چهارشنبه، وزیر امور خارجه اوکراین اقدام روسیه را «گامی مثبت» خواند، اما با این حال گفت مسکو لازم است گام‌های دیگری بردارد، از جمله از طرح صلح که رئیس جمهوری پترو پورشنکو پیشنهاد کرد حمایت کند و جریان ارسال اسلحه و نفرات به نیروهای جدایی‌طلب در شرق اوکراین را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG