لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

دیدار معاون وزیرخارجه آمریکا با رئیس جمهوری اوکراین


ویکتوریا نولاند در اوکراین
ویکتوریا نولاند در اوکراین
ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه وارد اوکراین شد و با رئیس جمهوری اوکراین دیدار و گفت و گو کرد. خانم نولاند قرار است با حامیان اپوزیسیون اوکراین نیز ملاقات کند.

سفر این دیپلمات ارشد آمریکایی به اوکراین یک روز پس از آن صورت می گیرد که کاترین اشتون نیز از کیف دیدار کرد و تظاهرات اعتراض آمیز ضد دولتی اوکراین نیز همچنان ادامه دارد.

تصمیم رئیس جمهوری اوکراین مبنی بر نزدیک تر شدن به روسیه به جای اتحادیه اروپا سرآغاز تظاهرات ضد دولتی و ادامه اعتراض اپوزیسیون بوده که به کشته شدن چند تن در درگیری ها انجامیده است.

در این حال مشاور ارشد پوتین آمریکا را به مسلح کردن اپوزیسیون اوکراین متهم کرده است. سرگئی گلازیف، مشاور ارشد رئیس جمهوری روسیه طی مصاحبه ای با یکی از روزنامه های پرتیراژ اوکراین که روز پنجشنبه منتشر شد، گفته است که دولت ایالات متحده ماهانه ۲۰ میلیون دلار هزینه می کند تا شبه نظامیان اپوزیسیون اوکراین را تجهیز و مسلح کند. وی آمریکا را به دخالت در امور داخلی اوکراین متهم کرد.

وی در ادامه این گفت و گو همچنین گفته است که روسیه حق دخالت در امور داخلی اوکراین را دارد، اما تصریح نکرده که این حق چگونه برای مسکو محفوظ است.

ویکتور یانوکوویچ استعفای نخست وزیر اوکراین را پذیرفته و شماری از مفاد قانونی ضد تجمع و اعتراض را ملغی اعلام کرده است، اما مخالفان وی خواهان دریافت امتیازاتی بیشتر، از جمله کناره گیری خود وی هستند.
XS
SM
MD
LG