لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

پافشاری مخالفان برای تحدید اختیارات رئیس جمهوری اوکراین


.
.
ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین، در پی چهار روز مرخصی استعلاجی، روز گذشته در حالی به سر کار بازگشت که رهبران مخالفانش تاکید کردند که در راه تغییر قانون اساسی و محدود ساختن اختیارات رئیس جمهوری آن کشور همچنان پیش خواهند رفت.

مخالفان اوکراینی خواهان تجدید قانون اساسی کشورشان هستند که بر پایه آن اختیارات رئیس جمهوری محدودتر و قدرت پارلمان بیشتر بود. این تغییرات دو سال پیش داده شد اما دادگاه قانون اساسی اوکراین آن را لغو کرد.

آرسنیی یاتسنیوک، رهبر مخالفان، روز گذشته اعلام کرد که بازگشت قانون اساسی سال ۲۰۱۴ «قدرتهای دیکتاتوری رئیس جمهوری» را الغاء خواهد کرد.

پارلمان اوکراین قرار است روز سه شنبه، درباره این قضیه و نیز درخواست مخالفان برای عفو بی قید و شرط کسانی بحث کند که در گیر و دار اعتراضات سیاسی در آن کشور بازداشت شده اند.

مخالفان همچنین خواهان استعفای آقای یانوکوویچ و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

روز یکشنبه گذشته، نزدیک به سی هزار تن از کسانی که خواهان کنار گذاشتن ویکتور یانوکوویچ اند، در میدان استقلال در شهر کی یف، پایتخت اوکراین، دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات یکی از بزرگترین نمایش های قدرت مخالفان اوکراینی در دو ماه گذشته بود.

واشینگتن از این جنبش اعتراضی پشتیبانی کرده، و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که مخالفان در این کشور عضو اتحاد اکنون فروپاشیده جماهیر شوروی، برای «آینده ای اروپایی و مردمسالار» پیکار می کنند.

اعتراضات مخالفان در ماه نوامبر گذشته هنگامی آغاز شد که ویکتور یاناکوویچ، زیر فشار مسکو، طرح مشارکت با اتحادیه اروپا را رد کرد.

اوکراین در وضعیت اقتصادی وخیمی بسر می برد و مسکو برای نجات آن ۱۵ میلیارد دلار یاری مالی به حکومت کی یف وعده داده است.
XS
SM
MD
LG