لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

چگونگی برآورد آسوشیتدپرس از ۱۰۳۰۰ گور جدید در ماریوپول اوکراین 


اوکراین - آرشیو
اوکراین - آرشیو

آسوشیتدپرس با تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای برآورد کرده است که از اوایل ماه مارس تا دسامبر، دستکم ۱۰۳۰۰ گور جدید در ماریوپول و اطراف آن دیده می‌شود که بیشتر آنها در گورستان استاریی کریم هستند.

آسوشیتدپرس هر بخش شبکه‌ای را که در آن گورستان گسترش یافته بود اندازه گیری کرد و کل فضای اشغال شده توسط گورهای جدید را بیش از ۵۱۵۰۰ متر مربع محاسبه کرد.

این خبرگزاری سپس تصاویر پهپادی و ویدیویی را بررسی کرد که نشان می‌داد روس‌ها از ماشین‌آلات سنگین برای حفر گورهای دسته‌جمعی استفاده کرده‌اند و سپس دوباره داخل آن‌ها پر شدند. گورها به صورت تپه‌های خاکی قابل مشاهده بودند، که روی برخی از آنها که صلیب های چوبی دارند نام ها و تاریخ‌ها نوشته شده بود، اما بیشتر با اعداد خط خورده روی پلاکاردهای کوچک. چند قبر با بیش از یک عدد مشخص شده بودند که به طور بالقوه نشان دهنده این است که بیش از بقایای یک انسان در آن‌ها قراردارد.

آسوشیتدپرس این فیلم‌های ویدئویی را برای شمارش تعداد قبرها در بخش‌های خاصی از گورستان تجزیه و تحلیل کرد و به طور میانگین برای یک قبر میانگین تقریبا شش متر مربع برآورد کرد. آسوشیتدپرس این مقیاس را در کل فضایی که در آن قطعات تدفین جدید حفر شده بود اعمال کرد. سپس روش مشابهی را برای دو قبرستان کوچکتر در دو روستای مجاور که گورهای دسته جمعی مشابه از ماه مارس در آنها حفر شده بودند، به کار برد. علاوه بر این، یک گور جمعی توسط اوکراینی‌ها در حین محاصره حفر شده بود.

سه باستان شناس کالبدسنجی که در تحقیقات جنایات جنگی در گورهای دسته جمعی تجربه دارند، گفتند که این تجزیه و تحلیل بر اساس اطلاعات محدود موجود و عدم دسترسی به گورها درست است. رولاند وسینگ، که به حفاری گورهای دسته جمعی در بوسنی، کرواسی و عراق کمک کرد، هشدار داد که تعداد گورها لزوما معادل تعداد کشته‌شدگان اوکراینی نیست.

بر اساس این تجزیه و تحلیل نمی توان تعیین کرد که اجساد در این قبرها چگونه مرده‌اند. با این حال، گورهای دسته‌جمعی در سایر نقاط اوکراین که توسط بازرسان پزشکی قانونی بین المللی نبش قبر شده و توسط آسوشیتدپرس مشاهده شده، اغلب حاوی بیش از یک مجموعه از بقایای انسانی در هر گور است. بسیاری از آنها نشانه‌های واضحی از مرگ خشونت‌آمیز داشتند، مانند جراحات ناشی از انفجار، زخم‌های گلوله و دست‌های بسته شده با طناب.

XS
SM
MD
LG