لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۲

آسوشیتدپرس: تاکنون ۷۲ گور دست‌جمعی داعش شناسایی و ثبت شده است


تصویری از یکی از گورهای دست‌جمعی که توسط نیروی های کرد کشف شد.
تصویری از یکی از گورهای دست‌جمعی که توسط نیروی های کرد کشف شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید بر اساس مصاحبه های اختصاصی، تصاویر و تحقیقات این خبرگزاری، اسناد ۷۲ گور دست جمعی را در مناطقی که از کنترل داعش خارج شده، گردآوری است.

آسوشیتدپرس می گوید این جامع ترین گزارشی است که تاکنون در این باره منتشر شده است و انتظار می رود گورهای بیشتری بعدا با بیرون راندن داعش از مناطق دیگر، پیدا شود.

به نوشته این خبرگزاری، یک مرد جوان و دوستش با دوربین شاهد آن بوده که اعضای داعش مردانی را که دستشان از پشت بسته بود، با تیر می کشتند و اجساد آنها را در گودالی می انداختند و سپس یک بولدزر که کنار آنها بود، روی اجساد خاک می ریخت.

این مرد و دوستش به مدت شش روز شاهد آن بودند که پیکارجویان داعش یک گور پس از گور دیگری را به همین صورت پر می کردند. آسوشیتدپرس می نویسد این پنج گور در پایین کوه های سنجار حاوی اجساد ده ها نفر از افراد اقلیت ایزدی است که در خونریزی ماه اوت ۲۰۱۴ داعش کشته شدند. این ها تنها نمونه ای از چندین گور دست جمعی داعش است که در اطراف عراق و سوریه پخش شده است.

در سوریه، آسوشیتدپرس توانسته محل ۱۷ گور دست جمعی را پیدا کند. یکی از بدترین کشتارها در استان دیرالزور سوریه صورت گرفت که اجساد ۴۰۰ عضو قبلیه الشعيطات در یک گور پیدا شد. گمان می رود داعش دست کم ۱۰۰۰ نفر از افراد این قبلیه را کشته است. داعش تمام مردان این قبلیه را در آن منطقه از بین برد.

شانزده گور دست جمعی دیگر داعش در عراق در مناطقی هستند که به قدری برای نبش قبر خطرناک است که مقامات حتی نمی توانند حتی حدس بزنند چه تعداد افرادی در آنها دفن شده اند.

داعش بسیاری از زندانیان خود را بر اساس مذهبشان، جدا می کرده است. به گفته مدیر اراده کردستان عراق در امور گورهای دستت جمعی، خیلی از قربانیان داعش از طریق تیراندازی کشته شده اند و یا اعضای داعش با ماشین از روی آنها رد می شدند و داعش بدون اینکه روش های خود را مخفی کند، انواع روش ها را برای کشتن افراد به کار برده است.

تخمین تعداد اجساد دفن شده در برخی از گورها بر اساس خاطراتی است مردم محلی و نجات یافتگان از کشتار داعش هنوز به یاد دارند، یا تبلیغاتی که خود داعش کرده است، و یا از طریق نگاه سرسری به تصاویر ماهواره ای.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، تعداد قربانیانی که تخمین زده می شود در گورها دفن شده اند بین ۵۲۰۰ تا بیش از ۱۵ هزار نفر برآورد شده است.

احتمال می رود صدها گور دست جمعی نیز در مناطقی است که پس از بیرون راندن داعش از آنها می توان بررسی کرد. تقریبا در همه مناطقی که از کنترل داعش آزاد شده، گورهای دست جمعی کشف شده است.

XS
SM
MD
LG