لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۰

گرایش اوکراین به غرب، تغییر موازنه قدرت در اروپاناظران سیاسی اظهار عقیده می کنند روند قاطع تغییر در اوکراین و دور شدن آن از مسکو، پیامدهای بسیار مهمی برای موازنه قدرت در اروپا خواهد داشت.

آسوشیتد پرس در گزارشی از بروکسل بنقل از ناظران می گوید چنین رویدادی دومین کشور بزرگ قاره اروپا را بجای کرملین، در مدار اتحادیه اروپا قرار خواهد داد.

آنها یادآور می شوند که با توجه به کشتزارها، معادن و کارخانه های اوکراین، که اکثرا بسوی بازار روسیه گرایش دارند، کشور سرانجام به تولید کننده ای برای اتحادیه اروپا – بزرگترین بلوک اقتصادی جهان – تبدیل خواهد شد.

کیف، پایتخت آن، می تواند روزی بجای سنت پیترزبرگ یا مسکو، پیوندهای گسترده ای با رم، پاریس و لندن برقرار سازد. ارتش اوکراین، یکی از بزرگترین نیروهای نظامی اروپا، ممکن است به ناتو ملحق شود.

یک تحلیلگر سیاسی در مرکز سیاست اروپا در بروکسل می گوید اوکراین قابلیت آنرا دارد که «موتور اتحادیه اروپا را به شیوه ای که هیچ کشور دیگری – باستثنای ترکیه – قادر نیست، بحرکت در آورد.»

کارشناسان اوکراین بر این عقیده هستند که ادغام اوکراین و ۴۶ میلیون جمعیت آن در اتحادیه اروپا، بلوک ٢۸ کشوری را به بازیگر عمده ای در آسیای مرکزی و قفقاز تبدیل خواهد کرد، مناسبات اتحادیه و روسیه را نزدیکتر خواهد ساخت و یک تغییر قدرت را در داخل آن موجب خواهد شد که نفوذ لهستان و دیگر کشورهای اروپای شرقی را به زیان جنوب اروپا تقویت خواهد کرد.

آسوشیتد پرس می گوید با ناپدید شدن ویکتور یانوکوویچ، بنظر می رسد شانس امضای توافقنامه رسمی بین اوکراین و اتحادیه اروپا بیشتر خواهد شد.
XS
SM
MD
LG