لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

اوکراین خواستار محاکمه یانوکوویچ در دادگاه لاهه شد


پارلمان اوکراین روز سه شنبه به ارسال پرونده ویکتور یانوکوویچ به دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در لاهه رای داد.

این تصمیم که با اکثریت آرای پارلمان اوکراین اتخاذ شد، رئیس جمهوری برکنار شده و در حال حاضر فراری اوکراین را به ارتکاب خشونت و جنایت علیه شرکت کنندگان در تظاهرات مردمی متهم کرده است. در تظاهرات ضد دولتی کیف و دیگر شهرهای اوکراین بیش از صد نفر کشته شدند.


پارلمان اوکراین در تصمیم اخیر خود همچنین خواستار محاکمه ویتالی زاخارچنکو، وزیر کشور و ویکتور پشنوکا، دادستان کل سابق در دادگاه لاهه شده است.

پارلمان اوکراین همچنین در روز سه شنبه
طرح انتخاب دولت وحدت ملی جدید را تا پنجشنبه به تاخیر انداخت. الکساندر تورچینف، رئیس پارلمان و کفیل ریاست جمهوری خبر فوق را اعلام کرد.

همزمان، رئیس بیمارستانی در اوکراین گفته است که آندری کلیویف، رئیس ستاد مشترک سابق یانوکوویچ هدف گلوله مردی ناشناس قرار گرفته و به علت اصابت گلوله در پایش در بیمارستان بستری شده است. گفته می شود که کلیویف، همراه با آقای یانوکوویچ در حال فرار بود.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا وعده داده است که اتحادیه اروپا از اوکراین در تلاش برای تشکیل دولت جدید قویا حمایت می کند.

آرسن آواخوف، کفیل وزیر کشور، گفت یانوکویچ آخرین بار در منطقه کریمه اوکراین که از روسیه طرفداری می کند دیده شد، اما محل دقیق او نامعلوم است.

وزارت امور خارجه روسیه گفت گریگوری کاراسین، معاون وزارت امور خارجه آن کشور روز سه شنبه با سفیر اوکراین در مسکو ملاقات کرد و پرسش هایی را «درباره ایمنی شهروندان و نمایندگان دیپلماتیک روسیه در اوکراین» مطرح ساخت.

قرار است ویلیام برنز قائم مقام وزارت امور خارجه آمریکا امروز به اوکراین برود و انتظار می رود با تورچینف و نیز اعضای پارلمان ملاقات کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت برنز دولت جدید را ترغیب خواهد کرد گام های لازم برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه ریاست جمهوری در ماه مه را بردارد.

وعده حمایت اشتون
کاترین اشتون روز سه شنبه از کیف دیدن کرد و در یک کنفرانس خبری گفت نهادهای مالی غربی روی راه هایی برای کمک به بهبود اقتصاد اوکراین پس از سه ماه بحران سیاسی کار می کنند. او گفت: «ما فقط به این دلیل ساده اینجا هستیم که می خواهیم به این کشور کمک کنیم تا روی پای خود بایستد، به شکلی که خودش انتخاب می کند پیش برود و در این راه از آن پشتیبانی کنیم.»

اشتون همچنین روسیه را ترغیب کرد به اوکراین اجازه دهد راهی برای بیرون آمدن از بحران سیاسی پیدا کند.

وزیر خارجه روسیه گفت گریگوری کاراسین، معاون وزارت خارجه آن کشور روز سه شنبه در مسکو با ولادیمیر یلچنوف، سفیر اوکراین در روسیه ملاقات کرد و پرسش هایی را درباره «امنیت شهروندان روسی و نمایندگان دیپلماتیک در اوکراین» با او مطرح کرد.

ویدئوی زنده و مستقیم از کیف:دیدار هیات آمریکایی
ویلیام برنز، معاون وزارت خارجه آمریکا قرار است طی سفر به اوکراین با رئیس جمهوری موقت و نمایندگان پارلمان آن کشور ملاقات کند.

​وزارت خارجه آمریکا گفت آقای برنز «دولت جدید را به برداشتن تمامی گام های لازم برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آزاد و عادلانه در ماه مه ترغیب خواهد کرد.»
پس از ملاقات ویکتوریا نولند، معاون وزارت خارجه آمریکا با مخالفان تظاهرکننده در کیف در ماه دسامبر، آقای برنز ارشدترین مقام دولت آمریکا است که از این کشور دیدار می کند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت که واشنگتن آماده ارائه کمک مالی به اوکراین است تا در کنار کمک مالی صندوق بین المللی پول، برای سرمایه گذاری در بخش بهداشت و درمان کمک کند.
XS
SM
MD
LG