لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۷

اشتون: جامعه بین المللی از اوکراین حمایت می کند


اشتون در دیدار با کفیل ریاست جمهوری اوکراین
اشتون در دیدار با کفیل ریاست جمهوری اوکراین

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حمایت نیرومند بین المللی از اوکراین را ، در حالی که برای تشکیل دولت جدید در پی برکناری ویکتور یانوکوویچ تلاش می کند، قول داده است.

کاترین اشتون روز سه شنبه از کیف دیدن کرد و در یک کنفرانس خبری گفت نهادهای مالی غربی روی راه هایی برای کمک به بهبود اقتصاد اوکراین پس از سه ماه بحران سیاسی کار می کنند.

اشتون همچنین روسیه را ترغیب کرد به اوکراین اجازه دهد راهی برای بیرون آمدن از بحران سیاسی پیدا کند.

وزارت امور خارجه روسیه گفت گریگوری کاراسین معاون وزارت امور خارجه روز سه شنبه با سفیر اوکراین در مسکو ملاقات کرد و پرسش هایی را «در ارتباط با ایمنی شهروندان و نمایندگان دیپلماتیک روسیه در سرزمین اوکراین» مطرح ساخت.

پیشتر در روز سه شنبه، پارلمان اوکراین برنامه های انتخاب دولت جدید وحدت ملی را تا روز پنجشنبه بتاخیر انداخت. السکاندر تورچینف، رئیس پارلمان و کفیل ریاست جمهوری، این تصمیم را زمانی که پارلمان قرار بود اسامی رهبران جدید را فاش کند اعلام کرد.

گزارش ها حاکی است هدف از تاخیر این است که رایزنی های بیشتری صورت گیرد.

روز سه شنبه همچنین پارلمان اوکراین رای داد پرونده ویکتور یانوکوویچ را برای محاکمه به اتهام ارتکاب جنایاتی در جریان تظاهرات ضد دولتی، از جمله قتل ده ها معترض، به دادگاه جنایی بین المللی بفرستد.

آرسن آواخوف، کفیل وزیر کشور، گفت یانکوویچ آخرین بار در منطقه کریمه اوکراین که از روسیه طرفداری می کند دیده شد، اما محل دقیق او نامعلوم است.

قرار است ویلیام برنز قائم مقام وزارت امور خارجه آمریکا امروز به اوکراین برود و انتظار می رود با تورچینف و نیز اعضای پارلمان ملاقات کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت برنز دولت جدید را ترغیب خواهد کرد تمام گام های لازم را برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه ریاست جمهوری در ماه مه بردارد.
XS
SM
MD
LG