لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

رئیس هیات مذاکره‌ کی‌یف در نشست جده: اوکراین به پایان مسالمت‌آمیز جنگ با روسیه امیدوار است


آندری یرماک، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی
آندری یرماک، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی

رئیس هیات مذاکره کی‌یف، روز جمعه ۱۳مرداد، گفت: گفتگوهایی در آخر هفته در عربستان با هدف یافتن یک راه حل صلح‌آمیز برای پایان دادن به جنگ روسیه در اوکراین آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آندری یرماک، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی افزود: «ممکن است این نشست با مشکلاتی روبرو شود، اما کی‌یف با قانع کردن کشورهای بیشتر به فرمول صلح خود، به پایان مسالمت‌آمیز این جنگ امیدوار است.»

آندری یرماک، فرستاده اوکراین در این مذاکرات، اواخر روز جمعه در یک مصاحبه تلویزیونی که در تلگرام او منتشر شد، گفت: «ما اختلافات زیادی داریم و مواضع مختلفی شنیده‌ایم، اما مهم این است که اصول ما مشترک باشد.»

اوکراین و متحدانش امیدوارند که در جلسه مشاوران امنیت ملی و دیگر مقامات ارشد از حدود ۴۰ کشور به جز روسیه در جده، بر سر اصول کلیدی برای چگونگی پایان دادن به جنگ روسیه در اوکراین، توافق کنند.

روسیه در این نشست حضور ندارد، اما گفته است بر این گفتگوها «نظارت خواهد داشت.» چین که روابط محکمی با روسیه دارد، روز جمعه اعلام کرد، لی هوی، نماینده ویژه خود در امور اوراسیا، را به این مذاکرات اعزام خواهد کرد.

مقامات اوکراین، روسیه و دیگر مقامات بین‌المللی می‌گویند، در حال حاضر هیچ چشم‌اندازی برای مذاکرات صلح مستقیم میان اوکراین و روسیه وجود ندارد، چرا که جنگ ادامه دارد و کی‌یف با ضد‌حمله به دنبال بازپس‌گیری قلمرو خود است.

اوکراین اما قصد دارد با ارتباط با کشورهایی مانند هند، برزیل و آفریقای جنوبی، که بسیاری از آنها به طور عمومی در این درگیری بی‌طرف مانده‌اند، یک ائتلاف بزرگ‌تر از حمایت‌های دیپلماتیک و فراتر از حامیان اصلی غربی خود ایجاد کند.

XS
SM
MD
LG