لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۷

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از روسیه خواست فوراً نیروهای خود را از اوکراین خارج کند


میشل باشله
میشل باشله

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه از روسیه خواست فورا نیروهای خود را از اوکراین خارج کند و به جنگی که به گفته او باعث رنج و اندوه بسیار برای میلیونها نفر شده است خاتمه دهد .

میشل باشله با ارائه شرحی دراماتیک از وضعیت زندگی مردم اوکراین گفت: اوکراینی ها در حال حاضر در یک کابوس واقعی زندگی میکنند .

او اضافه کرد: در جریان تجاوز روسیه به اوکراین تاکنون حداقل ۱۱۸۹ غیر نظامی کشته و ۱۹۰۰ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند، بمباران شهرهای اوکراین بی وقفه ادامه دارد و شهرهای بزرگی چون ماریوپول، با خاک یکسان شده‌اند .

باشله اضافه کرد: شواهد موثقی وجود دارد که روسیه دست کم ۲۲ بار از بمبهای خوشه ای در مناطق پرجمعیت شهری استفاده کرده است . او همچنین گفت: تحقیقات در زمینه استفاده نیروهای اوکراینی از سلاح های مشابه هم در جریان است .

این در حالی است که بنا بر آخرین گزارش‌ها ارتش روسیه با وجود تعهد مسکو به کاهش حملات، گلوله باران مناطق غیرنظامی در کیف و مناطق اطراف را از سر گرفته است.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین هم در یک پیام ویدئویی جدید اعلام کرده: «در حالی که ارتش اوکراین برای دفاع از کشور در برابر حملات جدید ارتش روسیه آماده می شود، مذاکرات صلح با روسیه همچنان در جریان است، اما تا کنون نتیجه خاصی نداشته است.»

XS
SM
MD
LG