لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

لغو رسمی آتش بس عید پاک توسط اوکراین


یک مرد مسلح طرفدار روسیه در نزدیکی دفتر شهردار سلاويانسک به نگهبانی ایستاده است - چهارشنبه ۳ ارديبهشت (۲۳ آوريل)
یک مرد مسلح طرفدار روسیه در نزدیکی دفتر شهردار سلاويانسک به نگهبانی ایستاده است - چهارشنبه ۳ ارديبهشت (۲۳ آوريل)
اوکراین به طور رسمی آتش بس عید پاک در برابر جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق کشور را ملغی و آغاز دوباره عملیات ضد تروریستی را اعلام کرد.

ویتالی يارما، معاون اول نخست وزیر اوکراين، که در جلسه روز چهارشنبه ۳ ارديبهشت (۲۳ آوريل) هیات دولت به پرسش های خبرنگاران پاسخ می داد، گفت نتايج آنچه او «گام های مناسب» ناميد بزودی مشاهده خواهد شد.

يارما گفت، اوکراین از ایالات متحده اطمینان حاصل کرده است که در صورت تجاوز روسيه تنها نمی ماند. او ابراز امیدواری کرد که حمایت ایالات متحده اساسی تر خواهد بود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، به تلویزیون دولتی در مسکو گفت، اگر منافع مشروع يا مردم روسيه مورد حمله واقع شوند، مسکو مقابله به مثل خواهد کرد. او گفت، پاسخ روسیه شبيه همانی خواهد بود که در سال ۲۰۰۸ در اوستیای جنوبی داد، که منجر به جنگ کوتاهی با گرجستان شد.

پنتاگون روز سه شنبه گفت برای «فرستادن پیامی» به مسکو و دادن پشتگرمی به شرکا و متحدان آمريکا، ۶۰۰ نیروی نظامی آمريکايی را به لهستان و کشورهای حوزه بالتیک ارسال می کند.

رئیس جمهور موقت اوکراین، الکساندر تورچينف، فعلا به نیروهای امنیتی دستور از سرگیری عملیات «ضد ترور» را در شرق اوکراین داده است. دستور او درست چند ساعت پس عزيمت جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در خاتمه سفر دو روزه اش به کيف، صادر شد.

بایدن از مسکو خواست به وعده هايش مبنی بر پس گرفتن حمايت از جدایی طلبان مسلح طرفدار روسیه در داخل اوکراین احترام بگذارد.
XS
SM
MD
LG