لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۱

جو بایدن می‌گوید حمله احتمالی پوتین به اوکراین برای او «پیامدهای اقتصادی شدیدی» به همراه خواهد داشت


جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید حمله احتمالی ولادیمیر پوتین به اوکراین برای او «پیامدهای اقتصادی شدیدی» به همراه خواهد داشت.

آقای بایدن که سه شنبه عصر ۵ بهمن در جمع گروهی از مشاغل کوچک در شهر واشنگتن حاضر شده بود، در پاسخ به خبرنگاران درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین اظهارنظر کرد. رئیس جمهوری آمریکا گفت که آمریکا قصد ندارد نیروهای خود را به داخل خاک اوکراین وارد کند اما اگر پوتین حرکتی بکند، پیامد‌های شدیدی به همراه خواهد داشت. او حمله احتمالی روسیه به اوکراین را «بزرگترین تجاوز» از زمان جنگ جهانی دوم نامید و گفت «چنین اقدامی موجب تغییر در جهان خواهد شد.»

آقای بایدن حتی ضمنی گفت که در صورت حمله روسیه به اوکراین، پیامدهای اقتصادی علیه پوتین نیز خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با اشاره به تحرک نیروهای نظامی آمریکا در اروپا گفت که هرچند ۸۵۰۰ نیروی آمریکا در اروپا آماده‌باش هستند اما قرار نیست هیچدام از آنها در خاک اوکراین باشند. وی گفت که این جابجایی‌ها در قالب عملیات ناتو است، نه آمریکا به تنهایی.

در یک ماه اخیر نهادهای اطلاعاتی آمریکا خبر داده‌اند که روسیه بیش از یکصد هزار نیرو در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین و روسیه از سال ۲۰۱۴ تنش و درگیری نظامی دارند. بعد از مداخله نظامی روسیه، در شبه‌جزیره کریمه در جنوب شرقی اوکراین، این بخش از اوکراین جدا و به روسیه پیوست.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا مجموعه مذاکراتی را با همتای روس خود هفته پیش در وین دنبال کرد. دو طرف می‌گویند مذاکرات هنوز به نتیجه ای منتهی نشده است.

XS
SM
MD
LG