لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۶

رئیس جمهوری اوکراین جمعه قرارداد تجارت آزاد با اتحادیه اروپا را امضا می کند


پتور پورشنکو، رئیس جمهوری اوکراین پیش از امضای قرارداد تجارت آزاد با اتحادیه اروپا، در گفتگو با خبرنگاران در بروکسل روز جمعه را «یکی از تاریخی ترین» روزها توصیف کرد.

رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه قراردادی را با اتحادیه اروپا امضا می کند که عقب نشینی از آن توسط دولت ویکتور یانکوویچ به نفع مناسبات بهتر با روسیه، باعث اعتراضات گسترده ای شد که به سقوط دولت او انجامید و بعدا ضمیمه شدن شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه را به دنبال داشت.

پورشنکو گفت اوکراین از این فرصت برای مدرن کردن خود استفاده خواهد کرد و قرارداد تجارت آزاد را نمایش همبستگی اتحادیه اروپا توصیف کرد.

گرجستان و مولداوی، دو جمهوری دیگر سابق اتحاد جماهیر شوروی نیز روز جمعه قراردادهای تجارت آزاد با اتحادیه اروپا امضا می کنند. این قراردادها در شرایطی امضا می شود که روابط روسیه با غرب بر سر تنش ها در اوکراین وخیم شده است.

اواخر روز پنجشنبه شاهدان گفتند هزاران اوکراینی در شرق کشور همراه با وسائل شخصی خود برای فرار از خشونت ها در خودروهایشان در یک گذرگاه مرزی برای ورود به روسیه صف کشیدند.

فرار اوکراینی ها از شرق کشور چند ساعت قبل از پایان مهلت آتش بس یک هفته ای میان شورشیان حامی روسیه و نیروهای دولتی صورت گرفت. گزارش شده است مذاکراتی که طی این مدت بین دو طرف درگیر صورت گرفت، پیشرفت اندکی داشته است.

XS
SM
MD
LG