لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

وزیر کشور اوکراین: سه کشته در حمله به یک پایگاه نظامی


وزیر کشور اوکراین گفت در درگیری جدایی طلبان حامی روسیه با نیروهای گارد ملی پایگاه نظامی شهر ماریوپول، دست کم سه تجزیه طلب کشته و ۱۳ تن دیگر مجروح شدند.

آرسن آواخوف روز پنجشنبه گفت جدایی طلبان با نارنجک و کوکتل مولوتف به پایگاه حمله کردند. او گفت نیروهای پایگاه بیشتر مهاجمان را خلع سلاح و ۶۳ نفر از آنان را دستگیر کردند.

این حمله در شرایطی رخ داد که وزیران امورخارجه روسیه، اوکراین و آمریکا به همراه کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در ژنو درمورد بحران اوکراین مذاکره می کنند.

کاخ سفید گفت جان کری در جریان مذاکرات به دنبال نشانه ای جدی در طرف روس برای کاهش بحران خواهد بود. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا آماده اعمال تحریم های تازه علیه روسیه است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه به شبکه تلویزیونی سی.بی.اس گفت هر اقدام روسیه برای بی ثبات کردن اوکراین و نقض حاکمیتش عواقبی برای مسکو به دنبال دارد. او گفت متقاعد شده که روسیه به دنبال جنگ نیست.

روسیه می گوید حق دارد از حقوق اقلیت روس در اوکراین حفاظت کند اما ایوان سیمونویچ، یک مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه به شورای امنیت گفت تیم او در ماه مارس دو بار به اوکراین رفت و هر بار هیچ حمله گسترده ای علیه اقلیت روس مشاهده نکرد.

مقامات کیف در تلاش برای برقراری نظم در مناطق شرق این کشور روز چهارشنبه ضربه سختی خوردند. در این روز جدایی طلبان حامی روسیه چندین خودروی نظامی اوکراین را تصاحب کردند و پرچم روسیه را روی آنها قرار دادند.

در شهر اسلوفیانسک، شش ستون از نفربرهای زرهی اوکراین بدست جدایی طلبان حامی روسیه افتاد. بسیاری در کیف از اینکه رهبران جدید اوکراین نتوانسته اند کنترل مناطق شرقی را پس بگیرند، ناراضی هستند.

کیف ادعای ساکنان مناطق شرقی را رد کرده است که گفته اند چتربازان اوکراینی که شش نفربر زرهی را اداره می کردند، پس از دریافت غذا از سوی شورشی ها به آنها پیوستند. ساکنان محلی گفته اند چتربازان کیف از روحیه پایینی برخوردار بودند و تدارکات آنها برای چند روز کافی نبود.

اما وزارت دفاع اوکراین گفت ستون خودروهای زرهی با کمک ماموران روس گرفته شد. کیف تاکید می کند صدها نفر از نیروهای روسیه با عبور از مرز اوکراین وارد کشور شده اند و مشغول مدیریت و آموزش روش های مبارزه به تجزیه طلبان هستند.

شاهدان می گویند ستون دیگری از خودروهای زرهی اوکراین که به سمت اسلوفیانسک می رفت توسط جمعیتی که یک جاده را مسدود کرده بودند متوقف شد. خبرنگاران غربی می گویند به اوکراینی ها تنها زمانی اجازه عقب نشینی داده شد که سلاح های خود را از کار انداختند.

ویتالی نایدا، رئیس سازمان ضد جاسوسی اوکراین در یک کنفرانس خبری روز چهارشنبه گفت این سازمان مکالمات ارتش روسیه در اسلوفیانسک را شنود کرده است. او گفت ۴۰ مامور که «توسط سرویس امنیتی روسیه استخدام شده بودند» دستگیر شده اند. او گفت آنها اعتراف کرده اند و اکنون مشغول همکاری در تحقیقات هستند.

مسکو این اتهام را رد کرده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت کیف در خصوص اقدامات تجزیه طلبان از خود «خویشتنداری تحسین برانگیزی» نشان داده و مناسب دولت است که برای برقراری قانون و نظم اقدام کند. آمریکا در حال بررسی درخواست اوکراین برای ارسال کمک های غیر کشنده است.

روسیه حدود ۴۰ هزار نفر از نیروهای خود را نزدیک مرز اوکراین مستقر کرده است. بسیاری نگران آن هستند که مسکو ممکن است قصد حمله به اوکراین را داشته باشد.
آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو روز چهارشنبه گفت این سازمان حضورش را در کشورهای عضو نزدیک روسیه تقویت می کند.
XS
SM
MD
LG