لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

مسکو می‌گوید روابط با واشنگتن نیازمند شروعی دوباره است


سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه خواستار احیا و شروع دوباره در روابط با واشنگتن شد و گفت وضعیت اوکراین که منجر به اعمال تحریم های غرب علیه روسیه شده، در سایه ابتکارعمل‌های صلح‌آمیز کرملین رو به بهبود گذاشته است.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا، مسکو را به حمایت از انقلابیون حامی روسیه در شرق اوکراین متهم می‌کنند و از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در اواخر زمستان گذشته، تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال و به مرور آن‌ها را سخت‌تر کرده‌اند.

ناآرامی‌های اوکراین، روابط مسکو با غرب را به پائین‌ترین سطح از زمان پایان جنگ سرد رساند. باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته گفت اگر روسیه راه صلح و دیپلماسی را در پیش گیرد، تحریم ها لغو خواهد شد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است زمان آن رسیده که یک بار دیگر از روش «احیا»ی روابط استفاده شود، تعبیری که در آغاز دور اول ریاست جمهوری اوباما و در تلاش برای شروعی دوباره رابطه با روسیه، از سوی دولت آمریکا استفاده شد و بر سر زبان ها افتاد.

لاوروف در عین حال با رد «رویکرد جنگ سردی» ناتو، واشنگتن را به داشتن سیاست دوگانه متهم کرد و واشنگتن را به خاطر راه ندادن بشار الاسد، متحد مسکو، به کارزار بین المللی علیه گروه موسوم به «دولت اسلامی» (داعش سابق) در سوریه انتقاد کرد و گفت واشنگتن «دیگر نمی‌تواند همزمان بازپرس، قاضی و جلاد در همه جای جهان باشد.» واشنگتن همواره خواستار برکناری اسد شده و از برخی نیروهای مخالف با دولت در سوریه حمایت کرده است.

آنطور که در وبسایت وزارت امور خارجه روسیه نوشته شده، لاوروف همچنین گفت «ما مایل هستیم که روابط را به حالت عادی بازگردانیم ولی این ما نبودیم که روابط را خراب کردیم...»

لاوروف به کانال پنج تلویزیون روسیه گفته است «دولت فعلی آمریکا در حال ویران کردن بیشتر ساختار همکاری میان دو طرف است.»

وزیر خارجه روسیه گفت، در سایه «ابتکارات رئیس جمهوری روسیه»، وضعیت در اوکراین رو به بهبود گذاشته و هفته هاست که آتش‌بس مستقر شده است. هرچند اخبار و گزارش‌ها حاکی از وقوع برخی درگیری‌ها در مناطقی از جمله مقر شورشیان در دونتسک است.

وی در این زمینه گفت «آتش‌بس برقرار است هرچند مشکلاتی وجود دارد. مکانیسم نظارت بر وضعیت معرفی شده، مذاکرات میان روسیه، اتحادیه اروپا و اوکراین آغاز شده، مذاکرات درباره گاز ازسرگفته شده است.»

کشورهای غربی می‌گویند هزاران سرباز روس در اوکراین جنگیده‌اند و مسکو را به ارسال اسلحه، از جمله موشک زمین به هوایی به شورشیان اوکراین متهم می‌کنند که برای زدن هواپیمای مالزی در ماه ژوئیه، به کار رفت. مسکو این اتهامات را رد می‌کند.

لاوروف همچنین به شبکه خبری راشا تودی گفت «علی‌رغم تحریم‌های غرب، روسیه احساس انزوا نمی‌کند. مسکو با ممنوع کردن واردات بیشتر مواد خوراکی از غرب، جواب تحریم‌ها را داد.»

وزیر خارجه روسیه گفت:«ما علاقه‌ای به ادامه جنگ تحریم و تجارت نداریم. اول از همه، مهم است که شرکای ما بیهودگی صدور اولتیماتوم و تهدید را درک کنند.»

XS
SM
MD
LG