لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

اوکراین در واکنش به باج‌خواهی هسته‌ای پوتین خواستار نشست اضطراری شورای امنیت شد


پس از آن که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از برنامه‌ استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس خبر داد، دولت اوکراین خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای «مقابله با باج‌خواهی هسته‌ای کرملین» شد.

به گزارش آسوشیتد‌پرس،در حالی که رئیس جمهوری روسیه می‌گوید انعقاد قرارداد با بلاروس برای استقرار جنگ‌افزارهای هسته‌ای در خاک آن کشور، توافق‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را نقض نخواهد کرد، مقامات اوکراین معتقدند روسیه از بلاروس به عنوان مهره‌ای برای گروکشی هسته‌ای استفاده می‌کند.

روسیه اعلام کرده که طرح استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس، پاسخی به حمایت نظامی فزاینده غرب از اوکراین است. پوتین در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که این طرح در پاسخ به تصمیم انگلیس برای تامین گلوله‌های ضدزره ​‌اورانیومی به اوکراین، اجرا می‌شود.

گفتنی است روسیه ۱۰ فروند هواپیما با قابلیت حمل جنگ‌افزار‌های هسته‌ای تاکتیکی را در بلاروس مستقر کرده است.این کشور قبلا نیز تعدادی از سامانه‌های موشکی تاکتیکی اسکندر را به بلاروس منتقل کرده بود که می‌تواند برای پرتاب سلاح‌های هسته‌ای استفاده شود.

یکی از مشاوران ارشد امنیتی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز یکشنبه گفت برنامه‌های روسیه برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در بلاروس، باعث بی‌ثباتی بلاروس که به گفته او «گروگان» مسکو است، خواهد شد.

تصمیم روسیه غیرمنتظره نبود. پوتین گفت ارسال تسلیحات هسته‌ای وعده‌های منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای را نقض نمی‌کند. با این حال، تصمیم او یکی از بارزترین اقدامات هسته‌ای روسیه از آغاز تهاجمش به اوکراین است. روسیه ۱۳ ماه پیش به اوکراین حمله کرد.

به گزارش رویترز، رئیس شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، الکسی دانیلوف، تصمیم روسیه برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در بلاروس را «گامی به سوی بی‌ثبات‌سازی داخلی» بلاروس خواند و گفت که این اقدام سطح «تفکرات منفی و طرد عمومی» روسیه و پوتین را در جامعه بلاروس به اوج می‌رساند.

او در توئیتی نوشت: «کرملین، بلاروس را گروگان هسته‌ای گرفته است.»

XS
SM
MD
LG