لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۵

اوکراین نیروهای ذخیره را به خدمت فراخواند


سربازان ناشناس در حال حفاظت از ساختمان های دولتی در سیمفروپل، پایتخت کریمه - دوم مارس
سربازان ناشناس در حال حفاظت از ساختمان های دولتی در سیمفروپل، پایتخت کریمه - دوم مارس
روز یکشنبه اوکراین ناوگان های نیروهای ساحلی اش را از دو بندر در شبه جزیره کریمه عقب کشید و آنها را به پایگاه های دیگری در دریای سیاه منتقل کرد. این اقدام نشان می دهد که نیروهای روسیه شبه جزیره کریمه را به طور کامل تصرف کرده اند.

گارد ساحلی اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد ناوگان های مستقر در بندر کرچ و سواستوپل به اودسا و ماریوپل منتقل شده اند. بیانیه اشاره کرده است که وضعیت در مرزهای اوکراین به غیر از شبه جزیره کریمه، ثابت است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده که برای حفاظت از شهروندان روس، حق دارد به اوکراین حمله کند. نیروهای روسیه کریمه را که در بندر سواستوپل آن پایگاهی دریایی دارند تصرف کردند، اما به دیگر بخش های اوکراین وارد نشدند.
اوکراین پیشتر اعلام کرد که در پاسخ به استقرار نیروهای روس در کریمه – که در دومای روسیه به تصویب رسیده – نیروهای ذخیره ارتش را به خدمت فرامی خواند.

در همین حال، یک مقام ارشد امنیتی اوکراین گفت بسیج نیروهای ذخیره «برای تأمین امنیت و تمامیت ارضی اوکراین» انجام گرفته است.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین می گوید اقدام نظامی روسیه «شروع جنگ و پایان هرگونه روابط میان اوکراین با روسیه را رقم خواهد زد.»

آندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو امروز به کرملین هشدار داد که تصرف کریمه صلح اروپا را به خطر خواهد انداخت. آقای راسموسن گفت ناتو از حق مردم اوکراین برای تعیین آینده خود حمایت می کند. وی همچنین گفت اوکراین یکی از اعضای «ارزشمند» ناتوست و از روسیه خواست تا تنش ها را «فروبنشاند».


باراک اوباما روز شنبه در یک مکالمه تلفنی ۹۰ دقیقه ای با ولادیمیر پوتین نگرانی عمیق کاخ سفید از وقایع اوکراین را با همتای روسش در میان گذاشت. آقای اوباما به رئیس جمهوری روسیه گفت که قوانین بین المللی و حق حاکمیت اوکراین را زیرپاگذاشته است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت ایالات متحده شرکت در نشست های آمادگی برای اجلاس سران گروه هشت که قرار است در سال جاری در سوچی برگزار شود به حال تعلیق در می آورد. وی افزود شیوه مناسب برای برخورد با مسأله اوکراین، تعامل مستقیم با دولت جدید آن کشور، و از طریق ناظران بین المللی است.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه در گفتگوی تلفنی با الکساندر تورچینف، رئیس جمهوری جدید اوکراین، از دولت آن کشور برای خویشتنداری در برابر خطر حاضر و آشکاری که با آن رو به روست، تقدیر کرد.

پنتاگون می گوید وزیر دفاع آمریکا در گفتگوی تلفنی با وزیر دفاع روسیه به وی هشدار داده که اگر تحرکات نظامی را متوقف نکند، موجب بی ثباتی بیشتر در منطقه، انزوای جهانی روسیه و تهدید بیشتر امنیت در اروپا و جهان خواهد شد.

سفیر اوکراین در سازمان ملل به شورای امنیت گفت هم اینک ۱۵،۰۰۰ سرباز روس به بهانه حمایت از شهروندان روس در کریمه، در آن جزیره مستقرند.

روسیه می گوید تحرکات نیروهای نظامی اش در کریمه در راستای توافق هایی است که با دولت اوکراین دارد. روسیه یک پایگاه نظامی را در بندر سواستوپل در شبه جزیره کریمه از اوکراین اجاره کرده است.

روز یکشنبه در بروکسل، فرستادگان کشورهای عضو ناتو گردهم آمدند تا درباره وضعیت در اوکراین رایزنی کنند. قرار است نشستی هم میان اعضای ناتو با نماینده اوکراین برگزار شود.

شبه جزیره کریمه واقع در ساحل دریای سیاه در جنوب اوکراین، مرز بسیار کوچکی با روسیه دارد. این شبه جزیره در سال ۱۹۵۴ در دوران زمامداری نیکیتا خروشچف تحت کنترل اوکراین قرار گرفت. با فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱، کریمه بخشی از جمهوری اوکراین شد.

از ماه نوامبر که ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری وقت اوکراین، توافق تجاری با اتحادیه اروپا را به نفع ارتباط بیشتر با روسیه واگذاشت، ناآرامی ها در آن جمهوری پیشین اتحاد شوروی آغاز شد؛ ناآرامی هایی که نهایتاً منجر به سرنگونی ویکتور یانوکوویچ از قدرت شد.
XS
SM
MD
LG