لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۱

یانوکویچ: دولت موقت غیر قانونی است


ویکتور یانووکوویچ رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین می گوید او هنوز رئیس جمهوری است و به نبرد ادامه خواهد داد.

یانوکوویچ روز جمعه برای نخستین باز از زمان برکناری در روز شنبه، در یک کنفرانس خبری در «رستو آن دان» در روسیه ظاهر شد، دولت موقت اوکراین را محکوم کرد و غیر قانونی نامید و گفت در صورتی که امنیت او تضمین شود به کشور باز می گردد. او گفت هیچوقت سرنگون نشده و مجبور به ترک کشور شده است.
او گفت قدرت را کسانی تصاحب کرده اند که در اقلیت اند، و آنها را «جوانان فاشیست» اوکراین نامید.
یانوکوویچ همچنین گفت راه برون رفت از وضعیت فعلی اجرای توافقی است که پیشتر بین او و اپوزیسیون برای هموار ساختن راه برگزاری انتخابات در اواخر سال جاری به دست آمد.
وی افزود باید درباره خشونت های اخیر تحقیق شود، و همچنین تاکید کرد میدان ها و خیابان های کیف باید بی درنگ باز شوند و افزاد مسلح خیابان ها را ترک کنند.
یانوکوویچ گفت می خواهد به مردم اوکراین بگوید از آنچه در کشور اتفاق افتاده است متاسف است، و افزود او آنقدر قدرت نداشت که بتواند ثبات را حفظ کند و مانع بی قانونی در کشور بشود.
یانوکوویچ رهبران موقت اوکراین را به خشونت متهم کرد و آنچه را مداخله غرب نامید مسئول بحران بدهی کشور نامید. یانووکوویچ خواهان همه پرسی سراسری شد و گفت وی قانوناً به ریاست جمهوری انتخاب شد و هنوز رئیس جمهوری است، و تاکید کرد با هر مداخله ای در حاکمیت اوکراین کاملا مخالف است و همچنین گفت در انتخابات آینده شرکت نخواهد کرد.

یانوکوویچ گفت در باره بحران اوکراین با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلفنی گفت و گو کرده است و اظهار داشت قصد دارد به پیکار برای آینده اوکراین ادامه دهد. او هچنین گفت کریمه باید بخشی از اوکراین با خود مختاری گسترده باقی بماند؛ و افزود از ساکنان کریمه که نگران « ناسیونالیست ها» در کیف هستند حمایت می کند، اما استفاده از زور و هر عمل نظامی قابل قبول نیست.
XS
SM
MD
LG