لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۱

مکالمه تلفنی ۹۰ دقیقه ای اوباما – پوتین


باراک اوباما پی آمد مداخله نظامی در اوکراین را به ولادیمیر پوتین یادآوری کرد.
باراک اوباما پی آمد مداخله نظامی در اوکراین را به ولادیمیر پوتین یادآوری کرد.
بگفته کاخ سفید، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه گذشته (شنبه شب) بمدت نود دقیقه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلفنی گفت و گو کرده است.

بر پایه بیانیه مکتوب کاخ سفید در این زمینه، باراک اوباما به ولادیمیر پوتین گفته است که فرستادن نیروهای نظامی روسیه به درون اوکراین نقض آشکار حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین، و نیز تخلف از قوانین بین المللی است.

آقای اوباما از آقای پوتین خواسته است که نیروهایش را به پایگاه های روسیه در «کریمه» بازگرداند و از اختلال در هر منطقه دیگری در اوکراین سر باز زند.

رئیس جمهوری آمریکا، با پژواکی از اخطاری که روز جمعه گذشته داده و تهدید کرده بود که مداخله نظامی روسیه در اوکراین «هزینه ها»یی برای کرملین خواهد داشت، به همتای روس خود یادآور شده است که این اقدامات مسکو به جایگاه بین المللی روسیه آسیب می زند. آقای اوباما گفت: ایالات متحده دوشادوش جامعه بین المللی می ایستد تا هر گونه مداخله نظامی در اوکراین هزینه هایی (برای روسیه به) همراه داشته باشد.

مجلس علیای روسیه روز گذشته (شنبه) به ولادیمیر پوتین توصیه کرد که [در واکنش به این گفته ها] سفیر مسکو در واشینگتن را فرا خواند.

در این حال، بسیاری از کارشناسان گزینه های باراک اوباما برای پرداختن به بحران اوکراین را بسیار محدود می دانند. این کارشناسان می گویند که پرزیدنت اوباما بگونه ای جدی در اندیشه کاربرد نیروی نظامی یا قوه قهریه نیست، هر چند گفته شده که درباره طرح فرستادن کشتی های جنگی آمریکا به سوی دریای سیاه، با رایزنان و دستیاران خود مشورت کرده است.

اوکراین عضو «ناتو» پیمان نظامی جهان غرب نیست، و ناتو برای دفاع از این کشور وظیفه و اجباری ندارد.

بهره گیری از گزینه های اقتصادی در واکنش به رویدادهای اوکراین محتمل تر به نظر می آید. یکی از این گزینه های ممکن، اعمال تحریم های آمریکا بر موسسه های مالی روسیه است.

«تیم براون» عضو ارشد globalsecurity.org می گوید گزینه ممکن دیگر مسدود کردن حساب های بانکی رهبر روسیه در خارج است:

"تقریباً تردیدی نیست که پوتین دارای یک حساب بانکی بزرگ یا چندین حساب بزرگ بانکی شخصی است [در جزیره هایی که از صاحبان حساب های بانکی مالیات گرفته نمی شود]، و به گمان من، این حساب ها مسدود خواهد شد. پس وقتی می گویند «هزینه ها»یی در کار خواهد بود، مخاطبشان مردم روسیه نیست. منظور، بیشتر، این است که شخص رهبری روسیه هدف گرفته خواهد شد."

بیانیه روز گذشته کاخ سفید حکایت از این دارد که پرزیدنت اوباما به همتای روس خود یادآور شده که ایالات متحده مشارکتش در دیدارهای مقدماتی ویژه اجلاس سران گروه هشت [هشت قدرت توانگر جهانی] را که قرار است در تابستان آینده در بندر «سوچی» روسیه در کرانه دریای سیاه برگزار شود، تعلیق می کند.

بر پایه گزارش ها، آقای اوباما و دستیارانش درباره لغو سفر او به سوچی و سر باز زدنش از حضور در نشست گروه هشت، و حتی بیرون انداختن روسیه از این گروه نیز با یکدیگر رایزنی کرده اند.

کنار گذاشتن موافقتنامه بازرگانی امکان پذیری با مسکو نیز می تواند گزینه دیگری برای پرزیدنت اوباما باشد.

نیاز واشینگتن به یاری روسیه در گفت و گوهای هسته ای با ایران، و همکاری با کرملین برای پایان دادن به جنگ در سوریه، از قدرت فشار آمریکا بر مسکو در قضیه اوکراین کاسته است. افزوده بر این، آمریکا برای بیرون بردن ابزار نظامی و نیروهایش از افغانستان از راه های تدارکاتی روسیه استفاده می کند.

به هر روی، تا اینجا، «هزینه ها»ی ممکن برای بازداشتن ولادیمیر پوتین از فرستادن نیروهای نظامی روسیه به اوکراین، بسنده نبوده است.
XS
SM
MD
LG