لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

ارتش اوکراین: ٢٨ پهپاد «شاهد» را سرنگون کردیم


بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکیف، که دولت اوکراین باور دارد متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است. (آرشیو)
بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکیف، که دولت اوکراین باور دارد متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است. (آرشیو)

ارتش اوکراین روز دوشنبه چهارم دی اعلام کرد روسیه شب گذشته ٣١ پهپاد تهاجمی «شاهد» و دو موشک به سوی این کشور شلیک کرده است.

نیروی هوایی اوکراین در پیام‌رسان تلگرام اعلام کرد: «در نتیجه نبرد هوایی، نیروی هوایی و نیروهای دفاعی اوکراین ٢٨ پهپاد تهاجمی شاهد را در مناطق اودسا، خرسون، میکولایف، دونتسک، کرووهارد، و خملنیتسکی منهدم کردند.»

طبق بیانیه ارتش اوکراین، پهپادها از کریمه اشغالی به سوی این کشور شلیک شدند و بقایای پهپادهای سرنگون‌شده به تاسیسات فنی در بندر اودسا و همچنین «یک ساختمان اداری متروکه و یک انبار» آسیب رساند.

ارتش اوکراین افزود در انباری در منطقه خرسون نیز آتش‌سوزی رخ داد، اما کسی بر اثر آن زخمی نشد.

در بیانیه ارتش، همچنین به ساقط شدن دو هواپیمای نظامی روسیه در نزدیکی شهر جنوبی ماریوپل تحت اشغال روسیه در دریای آزوف و در نزدیکی دونتسک اشغالی اشاره شده است.

روز یکشنبه، مقامات نظامی روسیه و اوکراین از سرنگون‌کردن هواپیماهای جنگی طرف مقابل در مناطق مختلف جبهه یک‌هزار کیلومتری جنگ ٢٢ ماهه خود خبر دادند.

رویترز خاطرنشان کرده که به طور مستقل نمی‌تواند گزارش نیروی هوایی اوکراین را تایید کند. روسیه تا زمان تنظیم این خبر واکنشی به بیانیه ارتش اوکراین نشان نداده است.

پیشتر، اوکراین اعلام کرده بود که روسیه در طول تهاجم ۲۲ ماهه خود، حدود ۷۴۰۰ موشک و ۳۷۰۰ پهپاد تهاجمی شاهد را به اهدافی در اوکراین پرتاب کرده است. سخنگوی نیروی هوایی اوکراین در اظهاراتی تلویزیونی گفت که پدافند هوایی این کشور توانست ۱۶۰۰ موشک و ۲۹۰۰ پهپاد را سرنگون کند.

کاخ سفید اخیرا یک یافته اطلاعاتی ایالات متحده را منتشر کرد که در آن گفته شده است روسیه قطعات مورد نیاز برای تولید پهپادهای تهاجمی شاهد جمهوری اسلامی را در کارخانه‌ای در منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا در جمهوری تاتارستان دریافت می‌کند.

روسیه گفته است که در استفاده از پهپادها برای حمله به اوکراین به منابع خود متکی است. جمهوری اسلامی تایید کرده است که پهپادهای خود را پیش از حمله مسکو به اوکراین به روسیه فرستاده است.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG