لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

سخنرانی پایان سال بلینکن؛ تأکید بر اهمیت نابودی حماس و حمایت همه‌جانبه از اسرائیل


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه، ۲۹ آذر در کنفرانس مطبوعاتی پایان سال میلادی خود به مسائل مختلفی از جمله کمک به اوکراین، درگیری میان اسرائیل و حماس، و رویارویی با چالش‌هایی که چین پیش روی جهان می‌گذارد، پرداخت.

آنتونی بلینکن در سخنانش بار دیگر بر حمایت همه‌جانبه آمریکا از اسرائیل و کاهش میزان تلفات غیرنظامیان تأکید کرد.

ا‌و همچنین از ادامه تلاش‌ها برای بازگرداندن گروگان‌ها و اهمیت قطع مدار خشونت و رسیدن به صلح پایدار گفت.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت اسرائیل نمی‌تواند بین نابودی حماس و رساندن تلفات غیرنظامیان به حداقل یکی را انتخاب کند.

او گفت آمریکا معتقد است اسرائیل نه فقط این حق بلکه این اجبار دارد تا از خود دفاع کند و اطمینان حاصل کند که هفتم اکتبر دیگر تکرار نشود. او اقدام اسرائیل در نابودی حماس را مهم خواند و گفت هر کشور دیگری در جهان با آن چه اسرائیل در ۱۵ مهر متحمل شد روبرو شود نیز همین کار را انجام خواهد داد.

بلینکن افزود که اگر حماس بر سر قدرت بماند و بتواند حمله ۱۵ مهر را تکرار‌ کند، این موضوع نه به نفع اسرائیل و نه به نفع منطقه و جهان خواهد بود.

او گفت هرچند بسیاری از کشورها خواستار پایان دادن به این مناقشه شده‌اند ولی هیچ کشوری از حماس نخواسته است که از سپر انسانی استفاده نکند. او پرسید: «چرا از خود متجاوز درخواستی نمی‌شود و تنها از قربانی درخواست می‌شود؟»

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا خط قرمزی در مورد پاسخ اسرائیل به حماس وجود دارد گفت که مناقشه باید وارد مرحله‌ای شود تا «شدت کمتری» داشته باشد و افزود آمریکا انتظار دارد که اسرائیل در عملیات هدفمند خود تغییری ایجاد کند تا حماس و شبکه‌هایش هدف قرار بگیرند و صدماتی که متوجه غیرنظامیان می‌شود «کمتر و کمتر» شود.

آقای بلینکن همچنین بر گسترش حلقه متحدان در سال ۲۰۲۳ تأکید کرد و گفت تعامل با چین از موضع قدرت صورت می‌گیرد.

او با اشاره به گسترش همکاری بین‌المللی در این رابطه گفت که آمریکا با مشارکت کشورهای جی‌-۷ و اتحادیه اروپا با چالش‌هایی که چین ایجاد می‌کند روبرو خواهد شد و این، شامل عملکرد اقتصادی چین و مسائل حقوق بشری خواهد بود.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت بهبود شرایط زندگی مردم در سراسر جهان اولویت ایالات متحده آمریکا است.

آقای بلینکن از خانواده‌های گروگان‌ها در همه کشورها خواست تا سرخورده نشوند و امید را از دست ندهند.
او گفت: «ما در‌کنار شما هستیم و رئیس‌جمهور آمریکا هر روز تلاش می‌کند تا عزیزان شما را بازگرداند.» او افزود: «هر گروگانی که به آمریکا بازمی‌گردد پیام امیدی برای دیگران است.»

وزیر امور خارجه آمریکا در بخشی از سخنان خود نیز از کنگره آمریکا خواست که بودجه اضافی درخواستی جو بایدن برای حمایت از اوکراین، اسرائیل، و امنیت مرزی آمریکا را تصویب کند. او گفت در صورتی که این بودجه تصویب نشود «تهران، مسکو، و پکن» خوشحال خواهند شد.

دولت جو بایدن در ماه اکتبر از کنگره حدود ۱۰۶ میلیارد دلار درخواست بودجه اضطراری کرد.

آنتونی بلینکن در رابطه با حمایت آمریکا از اوکراین گفت که این کمک‌ها نه تنها به اوکراینی‌ها کمک کرد، بلکه ۹۰ درصد از آن در ایالات متحده و برای تقویت پدافند دفاعی آمریکا هزینه شد.

وزیر امور خارجه آمریکا تجاوز روسیه به اوکراین را یک «شکست استراتژیک» خواند و گفت که ایالات متحده به تشویق سایر کشورها برای حمایت از اوکراین در جنگ علیه روسیه ادامه خواهد داد.

آقای بلینکن در سخنان پایان سال خود همچنین با ستایش از مقا‌ومت روزنامه‌نگاران، گفت امسال، سال بسیار دشواری برای روزنامه‌نگاران بوده است و آنها به رغم تمامی دشواری‌ها برای رساندن اطلاعات درست به مخاطب خود تلاش کردند.

XS
SM
MD
LG