لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۴

پوتین می‌گوید روسیه برای گفتگو درباره آینده اوکراین آمادگی دارد، اما بر اساس منافع ملی


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز سه‌شنبه اعلام کرد که روسیه در صورت تمایل اوکراین، آمریکا و اروپا برای گفتگو درباره آینده اوکراین آماده است، اما مسکو از منافع ملی خود دفاع خواهد کرد.

پوتین که در سال ۲۰۲۲ نیروهای خود را به اوکراین فرستاد، بارها گفته است که برای صلح مذاکره می‌کند، اگرچه مقامات غربی می‌گویند او قبل از تلاش واقعی برای صلح، منتظر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر است.

پوتین در دیدار با مقامات ارشد دفاعی در مسکو گفت: «کسانی که در اوکراین، اروپا و آمریکا نسبت به روسیه خصومت دارند، آیا مایل به مذاکره هستند؟ بگذار مذاکره کنند. اما ما این کار را بر اساس منافع ملی خود انجام خواهیم داد.»

او افزود: «ما آنچه متعلق به ماست را رها نمی‌کنیم». پوتین همچنین گفت که روسیه قصد جنگ با اروپا را ندارد.

روسیه حدود ۱۷.۵ درصد از سرزمینی را که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به عنوان بخشی از اوکراین شناخته می‌شد، در کنترل دارد.

روسیه در سال ۲۰۱۴ کریمه را ضمیمه کشورش کرد و سال گذشته گفت چهار منطقه دیگر اوکراین که نیروهایش تا حدی آن‌ها را کنترل می‌کنند، بخشی از روسیه هستند. کی‌یف می‌گوید تا زمانی که آخرین سرباز روس از اوکراین اخراج نشود، آرام نمی‌گیرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه ۲۸ آذر گفت ارتش این کشور درخواست کرده است ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر دیگر به نیروهای نظامی بپیوندند، اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

رئیس‌جمهوری اوکراین در یک کنفرانس مطبوعاتی در کی‌یف گفت که به‌دلیل اهمیت بسیج چند صد هزار نفری، بعد از مذاکرات مقامات ارشد نظامی و دولتی، پارلمان این موضوع را بررسی خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری اوکراین افزود بسیج نیرو در چنین مقیاسی به بودجه اضافی نیاز دارد و گفت «نظر آنها (ارتش) این بود... آنها پیشنهاد بسیج ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر دیگر را دادند. این رقم بسیار جدی است.»

XS
SM
MD
LG