لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۷

برگزاری نشست گفتگوهای ملی در اوکراینیک روز پس از درگیری ها خونین در شرق اوکراین و کشته شدن ۷ تن از نیروهای دولتی توسط جدایی طلبان طرفدار روسیه، نشست گفتگوهای «وحدت ملی» به میزبانی دولت موقت اوکراین در کیف تشکیل شد.

در این نشست، که بخشی از طرح «نقشه راه» پیشنهادی سازمان امنیت و همکاری در اروپا است، رییس جمهوری، نخست وزیر، نمایندگان مجلس و مقام های منطقه ای اوکراین حضور دارند.

این طرح از دولت اوکراین و جدایی طلبان می خواهد از خشونت پرهیز کنند، کسانی که در درگیری ها شرکت داشته اند را مورد عفو قرار دهند و در باره تمرکززدایی از ساختار سیاسی اوکراین و وضعیت زبان روسی در آن کشور گفتگو شود.

اولکساندر تورچینف رییس دولت موقت اوکراین در آغاز نشست موضع سختی نسبت به شورشیان جدایی طلب اتخاذ کرد و گفت کیف تسلیم باجگیری آنها نخواهد شد. گروه های جدایی طلب طرفدار روسیه در این گفتگوها حضور ندارند.

تورچینف گفت دولت او برای مهار کردن کسانی که اسلحه به دست گرفته اند و سعی دارند علیه کشور خودشان بجنگند و خود را به دیگران تحمیل کنند، از ابزار قانونی استفاده خواهد کرد.

روز سه شنبه، شورشیان طرفدار روسیه ۷ سرباز دولتی را در شبیخونی به یک ستون زرهی از ارتش اوکراین در نزدیکی شهر کراماتورسک کشتند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه به تلویزیون بلومبرگ گفت اوکراین به جنگ داخلی بسیار نزدیک شده است و لازم است راه حلی که تمام طرفین را راضی کند پیدا شود.

همزمان، وزارت امور خارجه آمریکا عکس های ماهواره ای از حضور نیروهای روسی در نزدیکی مرز اوکراین را منتشر کرد. مسکو هفته پیش اعلام کرده بود که تمام نیروهایش از منطقه خارج شده اند.
XS
SM
MD
LG