لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

پوتین: روسیه قصد بی ثباتی شرق اوکراین را ندارد


عکس آرشیوی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
عکس آرشیوی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

در حالی که رهبران اروپایی از مسکو خواسته اند از نفوذ خود بر جدایی طلبان طرفدار روسیه برای کمک به پایان شورش آنها علیه دولت کیف استفاده کند، رئیس جمهوری روسیه هر برنامه ای برای الحاق یا بی ثبات کردن مناطق جنوب شرقی اوکراین را رد کرد.

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه در مصاحبه با تلویزیون TF1 فرانسه و شبکه رادیویی Europe 1 گفت هرگز «هیچ واحد نظامی یا مربیان نظامی روسیه» در جنوب شرقی اوکراین نبوده اند و نیستند.

وی همچنین گفت دولت اوکراین باید با مردم خود به گفتگو بنشیند، اما «نه با اسلحه، تانک و هواپیما، بلکه از طریق روند مذاکره.»

پیشتر در روز چهارشنبه آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به روسیه هشدار داد در صورت خودداری از همکاری برای کمک به مهار خشونت در شرق اوکراین، ممکن است با تحریم های بیشتر روبرو شود.

مرکل به قانون گذاران آلمانی گفت روسیه از توقف عبور سلاح و پیکارجویان از مرز و ورود به مناطق شرقی اوکراین خودداری می کند و اگر این وضع ادامه یابد، آلمان در وضع تحریم های بیشتر درنگ نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد وزارت امور خارجه بریتانیا در بیانیه ای گفته است مسکو از محکوم کردن «عملیات غیرقانونی» گروه های مسلح خودداری کرده است و در عین حال «موجی از بیانه های نادرست و تحریک آمیز که به ناآرامی دامن می زند و موجب هراس های بی اساس می شود» براه انداخته است.

در این میان، نبرد بین جدایی طلبان و نیروهای دولتی در بخش های مختلف شرق اوکراین ادامه دارد. گزارش ها حاکی است جدایی خواهان بامداد چهارشنبه بر یک پاسگاه مرزی و پایگاه گارد ملی در منطقه لوهانسک مسلط شدند.
XS
SM
MD
LG