لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

درگیری ها در شرق اوکراین ادامه دارد


جدایی طلبان طرفدار روسیه در حال تیراندازی به سمت نیروهای نظامی اوکراین - ۱۲ خرداد ۱۳۹۳
جدایی طلبان طرفدار روسیه در حال تیراندازی به سمت نیروهای نظامی اوکراین - ۱۲ خرداد ۱۳۹۳

درگیری ها بین نیروهای دولتی و جدائی خواهان طرفدار روسیه در شرق اوکراین روز سه شنبه بی وقفه ادامه یافت و هر طرف ادعا می کند تلفاتی بر دیگری وارد آورده است.

اولکساندر تورچینف رئیس دولت موقت اوکراین در پارلمان گفت یک «اردوگاه شورشیان» در حومه شهر سورودونتسک در منطقه لوهانسک منهدم شده و تعداد زیادی از کسانی که او «تروریست» خواند کشته شده اند. او همچنین گفت نیروهای امنیتی برای آزادسازی دونتسک شمالی، در همسایگی لوهانسک، وارد عمل شده اند.

شهردار خودخوانده اسلوویانسک که در اختیار جدایی طلبان است نیز ادعا کرد نیروهای مخالف دولت، یک جت جنگنده و یک هلیکوپتر روسیه را سرنگون کرده اند و چند تانک و یک نفر بر زرهی را از بین برده اند.

اما سخنگوی ارتش اوکراین سرنگون شدن هر هواپیمایی را تکذیب کرد.

آرسن آواکوو وزیر کشور اوکراین نیز ساکنان منطقه دونتسک را ترغیب کرد به دلیل جنگ بین نیروهای دولتی و جدائی خواهان طرفدار روسیه، در خانه هایشان بمانند. وی این هشدار را به کسانی که در اسلوویانسک و شهرهای کراماتورسک و کراسنی لیمان در نزدیکی آن زندگی می کنند داد.

روز سه شنبه همچنین ۷ نفر بر اثر انفجاری در یک ساختمان اداری در شهر لوهانسک کشته شدند. جدایی خواهان ادعا می کنند این انفجار، نتیجه حمله هوایی دولت بود، اما مقام های دولتی اورکراین می گویند انفجار در اثر انحراف مسیر موشک ضد هوایی که جدایی طلبان پرتاب کردند رخ داده است.

جنگ در نزدیکی لوهانسک، که یکی از بزرگترین درگیری ها در شورش دو ماهه جدایی طلبان توصیف می شود، موجب شد آمریکا بار دیگر از نقش روسیه در افزایش خشونت ها در مناطق شرقی اوکراین انتقاد کند.

وزارت امور خارجه آمریکا روسیه را متهم کرد که با اعزام رزمنده و ارسال اسلحه از شورش حمایت می کند، و گفت مسکو برای متوقف ساختن این گونه عبورهای مرزی هیچ کاری انجام نداده است.

در تحولی دیگر، کاخ سفید می گوید جو بایدن معاون ریاست جمهوری برای حضور در آیین تحلیف پترو پوروشنکو رئیس جمهوری برگزیده اوکراین، در راس هیاتی به کیف می رود.

او همچنین با مقامات اوکراین در این باره که واشنگتن چگونه می تواند به کیف در مبارزه با فساد، تقویت نهادهای دمکراتیک و رشد اقتصادی کمک کند، بحث خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG