لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۳

هشدار کفیل ریاست جمهوری اوکراین به جدائی خواهان


در حالی که دو منطقه متشنج در شرق اوکراین برای همه پرسی در روز یکشنبه آماده می شوند، کفیل ریاست جمهوری به آنها هشدار داد که خود را نابود می کنند.

همه پرسی برای تصویب اعلام آنچه تاسیس جمهوری های خلق در دونتسک و لوهانسک نامیده می شود صورت می گیرد. در آنجا شورشیان طرفدار روسیه ساختمان های دولتی را اشغال کرده اند و با پلیس و سربازان اوکراین درگیر شده اند.

به گزارش اسوشیتد پرس، اولکساندر تورچینف رئیس جمهوری موقت اوکراین روز شنبه در بیانیه ای در وب سایت ریاست جمهوری گفت طرفداران استقلال برای شرق «نمی فهمند که این اقدام به معنای نابودی کامل اقتصاد، برنامه های اجتماعی و زندگی عادی برای اکثر جمعیت خواهد بود.»

همه پرسی هایی که شتابزده ترتیب داده شده، شبیه رفراندومی است که در ماه مارس در کریمه برگزارشد و جدایی از اوکراین را تصویب کرد. چند روز بعد روسیه آنجا را رسما به خاک خود ضمیمه ساخت.

تورچینف گفت دولت اوکراین آماده است با نمایندگان شرق مذاکره کند، اما تاکید کرد با کسانی که آنها را «تروریست هایی که کشور را نابود می کنند» نامید، گفت و گویی در کار نخواهد بود. کیف مدعی است که روسیه به ناآرامی در شرق دامن می زند.
XS
SM
MD
LG