لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۹

تداوم حملات روسیه به اوکراین؛ انهدام ۱۶ پهپاد «شاهد» جمهوری اسلامی


پیامدهای حمله موشکی روسیه در یک محل مسکونی در خارکیف، اوکراین - ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲ (۸ دی ۱۴۰۱)
پیامدهای حمله موشکی روسیه در یک محل مسکونی در خارکیف، اوکراین - ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲ (۸ دی ۱۴۰۱)

اوکراین می‌گوید که روسیه شامگاه پنجشنبه با استفاده از ۱۶ فروند پهپاد «شاهد» ساخت ایران به کشورشان حمله کرده است.

مقامات اوکراینی روز جمعه همچنین تاکید کردند که همه این پهپادها منهدم شده‌اند. ویتالی کلیشکوف، شهردار کی‌یف، گفت هفت پهپاد برای حمله به پایتخت اوکراین مورد استفاده قرار گرفته بودند.

رویترز نیز به نقل از یک شاهد محلی در ٢٠ کیلومتری جنوب کی‌یف، پایتخت اوکراین، از وقوع چندین انفجار و صدای شلیک ضدهوایی خبر داده است.

بدین‌ترتیب نیروهای پوتین طی شبانه‌روز گذشته مجموع ۸۵ حمله موشکی، ٣۵ حمله هوایی، و ۶۳ حمله توسط چندین سامانه پرتاب موشک علیه اوکراین انجام داده‌اند.

روسیه روز پنجشنبه، ۸ دی، نیز شهرهای اوکراین، از جمله کی‌یف پایتخت و خارکیف دومین شهر بزرگ آن کشور را هدف حملات سنگین موشکی قرار داد.

ارتش اوکراین اعلام کرد که ۵۴ موشک از ۶۹ موشک شلیک شده توسط روسیه را سرنگون کرده است.

در پی حملات موشکی روز پنجشنبه دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، در توییتی نوشت: «بربریت بی‌معنی. این تنها کلماتی است که با دیدن موج دیگری از حملات موشکی روسیه به شهرهای آرام اوکراین در آستانه سال نو میلادی به ذهن خطور می‌کند.»

کولبا گفت، در مقابل چنین جنایات جنگی دسته‌جمعی نمی‌توان «بی‌طرف» ماند. زیرا تظاهر به «بی‌طرف» بودن برابر با طرفداری از روسیه است.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین، در توئیتی نوشت که روسیه دست‌کم ۱۲۰ موشک برای «نابود کردن زیرساخت‌های حیاتی و کشتار دسته جمعی غیرنظامیان» پرتاب کرد.

این حمله باعث به صدا درآمدن آژیر حمله هوایی در سراسر کشور شد و مقامات اوکراینی گفتند که سامانه‌های پدافند هوایی توانستند موشک‌های پرتاب شده را سرنگون کنند.

یک امدادگر در خانه مسکونی که در جریان حمله موشکی روسیه به اوکراین آسیب رسیده است. کی‌یف، اوکراین - ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲ (۸ دی ۱۴۰۱)
یک امدادگر در خانه مسکونی که در جریان حمله موشکی روسیه به اوکراین آسیب رسیده است. کی‌یف، اوکراین - ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲ (۸ دی ۱۴۰۱)

شهردار خارکیف از وقوع انفجارهایی در شهرش خبر داد و گفت که مقامات مشخص خواهند کرد که چه چیزی مورد اصابت قرار گرفته و آیا تلفاتی در بر داشته است یا خیر.

روسیه بارها از حملات موشکی برای هدف قرار دادن شهرهای اوکراین استفاده کرده است و بسیاری از زیرساخت‌های حیاتی آن کشور را ویران کرده است.

اوکسانا مارکارووا، سفیر اوکراین در ایالات متحده روز پنجشنبه، ۸ دی، در توییتی نوشت: «‌موشک‌های روس‌های تروریست در مقطعی تمام خواهد شد، اما اوکراینی‌ها هرگز از شجاعت، تعهد به آزادی و دموکراسی، و عشق به کشورمان خالی نخواهند شد.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، مشوق یک طرح صلح ۱۰ ماده‌ای است که از روسیه می‌خواهد تمامیت ارضی اوکراین را به رسمیت بشناسد و نیروهایش را خارج کند.

کرملین روز چهارشنبه، ۵ دی، بار دیگر این پیشنهاد را رد کرد و این موضع را تکرار کرد که اوکراین باید الحاق مناطقی را که مسکو مدعی آن‌ها پس از همه‌پرسی‌های شهریور گذشته است، بپذیرد. اوکراین و اکثر کشورهای جهان این همه‌پرسی‌ها را «ساختگی» خوانده‌اند.

زلنسکی، همچنین روز چهارشنبه در یک جلسه غیرعلنی در پارلمان اوکراین سخنرانی کرد و از قانونگذاران خواست تا در برابر تجاوز روسیه متحد بمانند.

وی در سخنرانی ۴۵ دقیقه‌ای خود که آخرین سخنرانی سال میلادی بود گفت: «رنگ‌های ملی ما امروز نماد بین المللی شجاعت و تسلیم ناپذیری تمام جهان است.»

«در هر کشوری، در هر قاره‌ای، وقتی آبی و زرد را می‌بینید، می‌دانید که نماد آزادی است. نماد مردمی است که تسلیم نشدند، ایستادند، جهان را متحد کردند و پیروز خواهند شد.»

زلنسکی گفت که جهان دیده است که آزادی می‌تواند از طریق دستاوردهای اوکراین در میدان نبرد پیروز شود.

زلنسکی خاطرنشان کرد که اوکراین از زمان تهاجم روسیه در ۱۰ ماه پیش، موفق به آزادی ۱۴۵۶ اسیر جنگی خود شده است. گفته می‌شود که روسیه هزاران اسیر جنگی اوکراینی دارد. با این حال، شمار واقعی اسرای جنگی اوکراینی مشخص نیست.

XS
SM
MD
LG