لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

حملات موشکی روسیه به اوکراین در شب سال نو میلادی ادامه دارد


پیامد حمله موشکی روسیه به کی‌یف، پایتخت اوکراین.
پیامد حمله موشکی روسیه به کی‌یف، پایتخت اوکراین.

روسیه شنبه بیش از ٢٠ موشک کروز به سمت اهدافی در اوکراین شلیک کرد که یکی از مقامات اوکراینی آن را «ترور در شب سال نو» توصیف کرد. در این حملات دستکم یک نفر در کی‌یف پایتخت این کشور کشته و بیش از ١٢ نفر زخمی شدند.

دومین حمله موشکی بزرگ مسکو در سه روز اخیر به یک هتل در جنوب مرکز کی‌یف و یک ساختمان مسکونی در یک منطقه دیگر آسیب جدی وارد کرد. به گفته ویتالی کلیچکو، شهردار کیف، یکی از مجروحان یک خبرنگار ژاپنی است که به بیمارستان منتقل شده است.

روسیه در چند ماه گذشته با پهپادهای ساخت ایران به زیرساخت‌های حیاتی اوکراین حمله کرده که باعث قطع برق برای میلیون‌ها نفر شده است.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، پس از حمله شب سال نو در توئیتر نوشت: « روسیه این بار با حملات موشکی گسترده حتی زیرساخت‌های انرژی ما را هدف قرار نداد بلکه به عمد به مناطق مسکونی حمله کرد.»

کولبا که خواستار محروم‌شدن روسیه از کرسی دائمی خود در شورای امنیت سازمان ملل شد، گفت: «پوتین جنایتکار جنگی، سال نو را با کشتن مردم جشن می گیرد.»

خبرنگاران رویترز صدای چندین انفجار شدید را در دو حمله جداگانه در کی‌یف شنیدند.

والری زالوژنی، فرمانده ارتش اوکراین گفت که پدافند هوایی ١٢ موشک کروز، از جمله شش موشک در اطراف منطقه کی‌یف، پنج موشک در منطقه ژیتومیرسکا، و یک موشک در منطقه خملتنیتسکیی را سرنگون کرد.

او در کانال تلگرام خود گفت موشک‌های کروز از بمب‌افکن‌های راهبردی روسیه، صدها کیلومتر دورتر، بر فراز دریای خزر و از سامانه‌های موشکی زمینی شلیک شدند.

دیمیترو لوبینتس، بازرس حقوق بشر اوکراین، این حمله را «ترور در شب سال نو» توصیف کرد.

لوبینتس گفت:«روسیه تروریست با موشک به مردم اوکراین تبریک می‌گوید. اما ما نابودنشدنی و تسخیرناپذیر هستیم. ترسی نداریم، اما خشمگین‌تر می‌شویم. ما قطعا پیروز خواهیم شد.»

شهردار کی‌یف گفت که ٣٠ درصد از مشترکین در پایتخت به دلیل خاموشی اضطراری برق ندارند، اما ساکنان از گرمایش مرکزی و آب لوله‌کشی برخوردارند.

شهرهای دیگر نیز در سرتاسر اوکراین هدف حملات موشکی قرار گرفتند. فرماندار منطقه میکولائیف در جنوب، در کانال تلگرام خود گفت که روسیه غیرنظامیان را با این حملات هدف قرار داده است، چیزی که مسکو قبلا آن را رد کرده بود.

وزارت دفاع اوکراین گفت که با هر حمله موشکی جدید به زیرساخت‌های غیرنظامی، اوکراینی‌های بیشتری نسبت به ادامه جنگ تا فروپاشی کامل رژیم پوتین متقاعد می‌شوند.

با اعمال مقررات منع رفت و آمد از ساعت هفت بعد از ظهر تا نیمه شب در سرتاسر اوکراین جشن آغاز سال ٢٠٢٣ در فضاهای عمومی غیرممکن شد.

شماری از فرمانداران مناطق مختلف با انتشار پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از ساکنان خواستند که در شب سال نو محدودیت‌ها را زیر پا نگذارند و حتی برخی از آنها نسبت به افزایش حضور پلیس در خیابان‌ها هشدار دادند.

XS
SM
MD
LG