لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۳

آتش بس موقت در اوکراین؛ زلنسکی و جو بایدن واکنش نشان دادند: ریاکارانه است


زلنسکی ده روز پیش در کاخ سفید با جو بایدن دیدار کرده بود.
زلنسکی ده روز پیش در کاخ سفید با جو بایدن دیدار کرده بود.

همزمان با اعلام آتش‌بس از سوی روسیه، رئیس جمهوری اوکراین اقدام پوتین را ریاکارانه نامید. از سوی دیگر، جو بایدن اقدام پوتین را تلاش او برای تجدید قوا دانست.

ولادیمیر پوتین اعلام کرد به مناسبت کریسمس ارتدوکس‌ها در روزهای ۶ و ۷ ژانویه (۱۷ و ۱۸ دی) دستور آتش‌بس در اوکراین را صادر کرده است.

«ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین در واکنش به اعلام آتش بس از سوی رئیس جمهور روسیه، آن را رد کرد و گفت رفتار مسکو ریاکارانه است.

به گزارش سی‌ان‌ان او گفت روسیه می‌خواهد از این آتش‌بس به عنوان یک پوشش جهت توقف پیشروی نیروهای اوکراین در شرق کشور استفاده کند.

او افزود روسیه به وحشت آفرینی علیه مردم اوکراین ادامه می‌دهد و پوتین هیچ ارزشی برای زندگی و صلح قائل نیست.

جو بایدن رئيس جمهوری آمریکا هم موضع مشابهی دارد. به گزارش رویترز، آقای بایدن در واکنش به اعلام آتش‌بس از سوی پوتین گفت او ده ماه است که در حال تقلا است و هزاران جان از دست رفته و یک آتش‌بس ۳۶ ساعته، «فکر می‌کنم تلاشی از سوی او برای یافتن مقداری اکسیژن است».

آتش بس در حالی مطرح شده که روز پنجشنبه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین گفت که دولت ترکیه آماده است تا وظایف میانجی‌گری برای صلح را به عهده بگیرد. اردوغان گفت که در تماس تلفنی با پوتین نیز آمادگی خود را برای میانجیگری اعلام کرده و از روسیه خواسته آتش بس اعلام کند.

XS
SM
MD
LG