لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

بریتانیا پلیس «امنیت اخلاقی» و هفت مقام جمهوری اسلامی را تحریم کرد


پلیس امنیت اخلاقی
پلیس امنیت اخلاقی

دولت بریتانیا روز دوشنبه در بیانیه‌ای از تحریم پلیس «امنیت اخلاقی» و هفت مقام سیاسی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

در این بیانیه با اشاره به تهدید چندین دهه‌ای پلیس امنیت اخلاقی علیه زنان ایرانی به منظور کنترل پوشش و رفتار آنها در اماکن عمومی، گفته شده است بریتانیا کلیت این نهاد و همچنین محمد رستمی چشمه‌گچی، رئیس آن، و حاج احمد میرزایی، رئیس بخش تهران این نهاد را تحریم می‌کند.

غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، حسن کرمی فرمانده یگان‌های ویژه ناجا، و حسین اشتری فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی، سه مقام ارشد دیگر هستند که به دلیل مشارکت در سرکوب اعتراضات به کشته‌شدن مهسا امینی و همچنین اعتراضات سراسری آبان ٩٨ از سوی بریتانیا تحریم شده‌اند.

طبق بیانیه همچنین لیلا واثقی فرماندار پیشین شهر قدس، و حسن شاهوارپور فرمانده سپاه ولی عصر خوزستان، به دلیل نقش‌شان در سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات آبان ٩٨ از سوی دولت بریتانیا تحریم شده‌اند.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، با اشاره به حمایت دولت بریتانیا از معترضان شجاع ایرانی گفت این تحریم‌ها پیام واضحی به مقامات جمهوری اسلامی می‌فرستد و آن این است که «ما شما را برای سرکوب زنان و دختران و خشونت تکان‌دهنده‌ای که بر مردم خود تحمیل می‌کنید، پاسخگو می‌دانیم.»

بدین‌ترتیب ورود افراد تحریم‌شده به بریتانیا ممنوع می‌شود و دارایی‌های آنها در بریتانیا مسدود می‌شود.

دوشنبه گذشته نیز بریتانیا در اعتراض به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان ایرانی، کاردار سفارت جمهوری اسلامی در لندن را فراخواند.

XS
SM
MD
LG