لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۳

بریتانیا دو زیرمجموعه جدید امیکرون را در فهرست انواع «نگران‌کننده» قرار داد


در بریتانیا، زیرمجموعه‌های BA.۴ و BA.۵ از سویه امیکرون ویروس کرونا به عنوان انواع «نگران‌کننده» طبقه‌بندی شده‌اند. 

موج امیکرون که از زمستان بریتانیا را در بر‌گرفت نوعی از ویروس به نام BA.۱ را شامل می‌شد که در بهار سال ۲۰۲۲، زیرمجموعه‌ BA.۲ و موج بعدی را به همراه آورد.

آخرین داده‌های دفتر آمار ملی بریتانیا نشان می‌دهد که BA.۲ همچنان در بریتانیا غالب است اما آژانس امنیت سلامت بریتانیا (UKHSA) می‌گوید دو زیرمجموعه دیگر امیکرون به نام‌های BA.۴ و BA.۵ را به فهرست «انواع نگران‌کننده» ویروس اضافه کرده است.

این دو زیرمجموعه امیکرون در حال حاضر در آفریقای جنوبی موج جدیدی از ویروس را ایجاد کرده‌اند.البته این، تنها به افزایش اندک موارد بستری در این کشور منجر شده است.

دکتر میرا چاند، مدیر عفونت‌های بالینی و نوظهور آژانس امنیت سلامت بریتانیا می‌گوید در حالی که تأثیر انواع جدید نامشخص است، سیستم طبقه بندی ویروس‌ها با هدف شناسایی سریع خطرات احتمالی انجام می‌شود.

گزارش این آژانس نشان می‌دهد که این دو زیرمجموعه نسبت به BA.۲ سرعت رشد بالاتری دارند و در نهایت می‌توانند جای نوع کنونی را گرفته و غالب شوند.

پژوهش‌های پیش از این نشان داده بود که BA.۴ و BA.۵ دارای جهش‌های یکسانی در پروتئین اسپایک خود هستند و در میان آنها، جهش‌هایی وجود دارد که ممکن است به آنها کمک کند تا واکنش‌های ایمنی بدن - واکسیناسیون، ابتلای طبیعی و یا ترکیبی از هر دو را دور بزنند.

آژانس امنیت سلامت بریتانیا می‌گوید در حال حاضر هیچ اطلاعاتی برای تعیین اینکه این دو زیرمجموعه امیکرون چه تأثیری بر میزان بستری در این کشور خواهد گذاشت در دست نیست.

هر چند شمار مبتلایان ثبت شده برای هر دو نوع در حال حاضر زیاد نیست، کارشناسان بر این باورند که تعداد موارد واقعی بسیار بیشتر است.

بدون توالی‌یابی تست‌های مثبت، تشخیص نوع ویروس ممکن نیست.

در دوازدهم ماه مه و پس از جهش شدید موارد ابتلا در پرتغال، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری اروپا این دو زیرمجموعه را در انواع «نگران‌کننده» ویروس قرار داد.

XS
SM
MD
LG