لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

واکسن «دوظرفیتی» مدرنا محافظت قوی‌تری در برابر انواع کرونا ایجاد می‌کند


شرکت مدرنا روز سه‌شنبه نتایج اولیه آزمایش‌های خود را بر روی واکسن کرونای ویژه‌ای که عملکرد بهتری در برابر انواع مختلف ویروس دارد، اعلام کرد.

این شرکت می‌گوید که واکسن جدید محافظت «بهتر»ی در برابر ویروس ایجاد می‌کند و این دوره محافظت نسبت به واکسن اولیه «ماندگارتر» است.

یافته‌های مدرنا پیش از ارزیابی پژوهشگران مستقل در قالب مقاله‌ای منتشر شده است و انتظار می‌رود تا پاییز، زمانی که گفته می‌شود ویروس کرونا دوباره اوج می‌گیرد، توسط این شرکت عرضه شود.

مدرنا می‌گوید این واکسن به اصطلاح «دو ظرفیتی» علاوه بر دو سویه ویروسی که آنها را هدف قرار داده است، حتی در برابر انواع دیگر ویروس هم مؤثر خواهد بود. پژوهشگران واکسن موجود را با واکسنی که برای مقابله با نوع بتا ویروس طراحی شده بود ترکیب کرده‌اند. آنها می‌گویند این ترکیب، محافظت قوی‌تری نه تنها در برابر انواع مختلف سویه‌های ویروس، بلکه در برابر دلتا و امیکرون ارائه می‌دهد.

داوطلبانی که یک واکسن یادآور اصلاح‌شده تزریق کرده بودند، نسبت به کسانی که دز یادآور معمولی مدرنا را زده بودند، دو برابر بیشتر آنتی‌بادی علیه امیکرون تولید کردند.

این پژوهش همچنین نشان داد که محافظت اضافی در برابر امیکرون به مدت شش ماه دوام داشته است درحالیکه محافظت آن در برابر نوع دلتا به همان سطحی رسید که واکسن کنونی ایجاد می‌کند.

در حالی که نوع بتا ویروس، ماه‌ها پیش محو شد، امیکرون در حال تولید جریانی از گونه‌های فرعی است و بسیاری از کارشناسان طراحی یک واکسن جدید برای مقابله با آن را توصیه می‌کنند.

هر‌چند تست کردن تمامی لایه‌های سیستم ایمنی مقرون به صرفه نیست و اندازه‌گیری سطح آنتی‌بادی تنها بخشی از تصویر کلی محافظت در برابر ویروس را ارائه می‌دهد اما تمرکز اصلی دانشمندان در حال حاضر نگه داشتن میزان آنتی‌بادی‌ها در سطح بالا است.

یک سوم ۹۰۰ داوطلبی که در آزمایش‌های بالینی واکسن دوظرفیتی بتا شرکت کرده بودند، دز پنجاه میکروگرمی واکسن اصلاح‌شده را زدند و بقیه، دز صد میکروگرمی دریافت کردند. دز یادآور کنونی مدرنا نیز ۵۰ میکروگرم است.

از آنجایی که افرادی که دز کمتر رو زده بودند عوارض کمتری نشان دادند به نظر می‌رسد دز واکسن جدید پنجاه میکروگرم تعیین شود.

XS
SM
MD
LG