لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

فرستاده تجاری بریتانیا: ایران بزرگترین بازار نوظهور ۲۵ سال گذشته است


دیدار ظریف و هاموند وزرای خارجه ایران و بریتانیا در تهران یکم شهریور ۱۳۹۴
دیدار ظریف و هاموند وزرای خارجه ایران و بریتانیا در تهران یکم شهریور ۱۳۹۴

لرد لمونت، فرستاده تجاری بریتانیا در امور ایران می گوید ایران بزرگترین بازار نوظهور در ۲۵ سال گذشته یعنی دوران پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است.

آقای لمونت که وظیفه توسعه روابط تجاری بریتانیا را دارد به نشریه ایندیپندنت گفت بریتانیا اما در گرفتن سهم خود از بازار ایران بیحالی نشان می دهد.

وی که به تازگی به عنوان فرستاده تجاری بریتانیا در امور ایران تعیین شده، در مورد پولی که شرکت های بریتانیایی می توانند در صورت استفاده از فرصت پیش آمده در پی رفع تحریم ها علیه ایران بدست آورند، ابراز خوشبینی کرده است.

فرستاده تجاری بریتانیا به روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت گفت ایران چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان و دومین ذخایر گاز جهان را دارد و اگر مجموع این دو را در نظر بگیریم، ایران از نظر منابع انرژی رتبه اول در جهان را دارد.

وی گفت اقتصاد ایران برخلاف دیگر کشورهای تولید کننده نفت، جنبه های دیگری نیز دارد: ایران روی دارد، مس دارد، آلومینیوم دارد، ایران صنایع خودروسازی دارد که احتمالا تمایل دارد در ارتباط با شرکت های خارجی کار کند.

به گفته لمونت، اما بریتانیا در روابط تجاری با ایران کیلومترها با دیگر کشورها فاصله دارد، به طوریکه یک بیستم رابطه آلمان با ایران را دارد و حتی روابط تجاری اش با ایران در مقایسه با روابط آمریکا با ایران که از نظر تئوریک غیرقانونی است، کمتر است.

او می گوید فرصت زیادی برای شرکت های بریتانیایی وجود دارد تا این خلاء را پر کنند.

XS
SM
MD
LG