لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

شهردار لندن هم خواستار آزادی نازنین زاغری شد


شهردار لندن از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست نازنین زاغری، زندانی بریتانیایی ایرانی تبار، را آزاد کنند.

رسانه های بریتانیایی روز دوشنبه سوم دی ماه گزارش دادند که صادق خان، شهردار لندن، در دیدار با ریچارد رتکلیف همسر خانم زاغری، از مقام‌های ایران خواستار آزادی این زندانی در آستانه عید کریسمس شد.

آقای خان در این دیدار زندانی شدن نازنین زاغری را «به سخره گرفتن عدالت» خواند و گفت: «نازنین در بیش از دو سال گذشته، به غلط در ایران زندانی بوده است. او هیچ کار نادرستی انجام نداده و قانونی را زیر پا نگذاشته است. محکومیت او کاملا نادرست است.»

نازنین زاغری رتکیف فروردین ۱۳۹۵ پس از دیدار با خانواده اش و زمانی که قصد خروج از ایران را داشت، در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت شد. او به اتهام های امنیتی، به پنج سال زندان محکوم شده است.

سپاه پاسداران خانم زاغری را به آموزش روزنامه نگاری برای رسانه های خارج از کشور متهم کرد، اما او اتهامات خود را رد کرد و بنیاد خیریه تامسون رویترز نیز رسما اعلام کرد که او یک کارمند ساده در بخش اداری این بنیاد بوده است.

این زندانی دوتابعیتی، در زندان اوین بارها دچار حمله های عصبی شده است. وضعیت وخیم سلامتی نازنین زاغری، بیانیه کیت الن مدیر بخش بریتانیای عفو بین الملل را در پی داشت که گفت «آنچه مقام‌های جمهوری اسلامی با نازنین زاغری می‌کنند، به شدت بی‌رحمانه است.»

پیش از شهردار لندن، مقام های دولتی بریتانیا از جمله نخست وزیر و وزیر خارجه نیز بارها به طور رسمی از مقام های جمهوری اسلامی خواستار آزادی نازنین زاغری شده بودند.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG