لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

رئیس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر بریتانیا در ایرلند شمالی دیدار می‌کنند


دیدار جو بایدن و ریشی سوناک. آرشیو
دیدار جو بایدن و ریشی سوناک. آرشیو

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، پنجشنبه آینده در ایرلند شمالی و در حاشیه گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد قرارداد صلح «جمعه نیک» با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

ایالات متحده که به انعقاد این قرارداد کمک فراوانی کرد، همچنان از تاثیر به سزایی بر سیاست ایرلند شمالی برخوردار است و در سال‌های اخیر سعی کرده این قرارداد را از مشکلات ناشی از برگزیت محافظت کند.

قرار است ریشی سوناک پس از فرود آمدن هواپیمای حامل جو بایدن به استقبال او برود.

آقای بایدن که همواره با افتخار از اصالت ایرلندی خود یاد می‌کند، از دوبلین، پایتخت جمهوری ایرلند، نیز بازدید خواهد کرد.

قرارداد «جمعه نیک» که در ۱۰ آوریل ١٩٩٨ به امضا رسید، به خشونت‌ها و خونریزی‌های فرقه‌ای پایان داد؛ خشونت‌هایی که سایه آن از دهه ۱۹۶۰ میلادی بر ایرلند شمالی سنگینی می‌کرد.

مراسم امسال تحت‌الشعاع تحریم یک ساله حکومت محلی ایرلند شمالی از سوی حزب اتحادگرای دموکراتیک، بزرگ‌ترین حزب ایرلندی طرفدار برگزیت، قرار دارد. این حزب نسبت به رفتار متفاوت قوانین تجاری دوره پسابرگزیت با ایرلند شمالی، در مقایسه با بقیه بریتانیا خشمگین است.

در عین حال، سازمان اطلاعاتی ام‌آی۵ بریتانیا در ماه مارس گذشته سطح هشدار تروریسم داخلی در ایرلند شمالی را به «شدید» افزایش داد که به معنای محتمل بودن انجام حملات تروریستی در این منطقه از بریتانیا است.

جو بایدن که در چندین مقطع با دولت بریتانیا بر سر گفت‌وگوهای برگزیت بحث و جدل داشته از توافق اخیر ایالات متحده و بریتانیا برای رسیدگی به تنش‌های ناشی از برگزیت استقبال کرده است.

اگرچه این توافق نتوانسته است موجب آغاز به کار مجدد حکومت محلی در ایرلند شمالی شود، اما ریشی سوناک امیدوار است از طریق برگزاری نشستی به منظور تشویق سرمایه‌گذاری بین‌المللی در ایرلند شمالی، حمایت خود از این استان را تقویت کند.

XS
SM
MD
LG