لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

هشدار در مورد سیگارهای الکترونیکی؛ اعتیاد و آسیب‌های ریوی در کمین است


افزایش مصرف سیگارهای الکترونیکی در بین نوجوانان. آرشیو
افزایش مصرف سیگارهای الکترونیکی در بین نوجوانان. آرشیو

یکی از متخصصان بیماری‌های ریه و دستگاه تنفسی در بریتانیا در مورد افزایش ناگهانی محبوبیت سیگارهای الکترونیکی یا «ویپ» در بین نوجوانان هشدار داد.

او می‌گوید بدون وضع مقررات فوری، یک نسل ممکن است دچار اعتیاد و آسیب‌های ریوی طولانی‌مدت شود.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، دکتر مایک مک‌کین، معاون ریاست خط مشی کالج سلطنتی پزشکی اطفال و بهداشت کودکان، می‌گوید که مصرف سیگارهای الکترونیکی در حال تبدیل شدن به یک «اپیدمی» در بین نوجوانان است. اگر رشد سریع آن ادامه یابد، ظرف ۵ سال آینده تقریباً همه کودکان سیگار الکترونیکی خواهند کشید.

به گفته دکتر مک‌کین، «شواهد زیادی» وجود دارد که نشان می‌دهد بسیاری از کودکان با وجود اینکه قبلاً سیگار معمولی نمی‌کشیدند، شروع به کشیدن سیگار‌های الکترونیکی می‌کنند، یعنی از آن به عنوان ابزاری برای ترک سیگار استفاده نمی‌کنند.

او می‌گوید کودکان ۹ -۱۰ ساله سیگار الکترونیکی می‌کشند، و بنابر شواهدی که دیده شده، حتی برخی از کودکان بعدها به سیگار معمولی روی می‌آورند.

در سیگارهای الکترونکی، نیکوتین به جای دود به شکل بخار استنشاق می‌شود. حذف دو عنصر مضر یعنی دود حاصل از سوزاندن تنباکو و جرم قیرمانند یا مونوکسید کربن که از آن تولید می‌شود، می‌تواند سیگارهای الکترونیکی را به ابزاری مناسب برای ترک سیگار تبدیل کند.

هر چند، اثرات درازمدت مصرف نیکوتین از راه بخار در سیگارهای الکترونیکی بر سلامتی، از آنجایی که پدیده‌ای جدید است و خیلی سریع محبوبیت پیدا کرده، هنوز مشخص نیست.

دکتر مک‌کین می‌گوید، با توجه به اطلاعاتی که در مورد خطرات دود تنباکو و آلودگی محیط زیست در دست داریم، می‌دانیم که کشیدن سیگار به ویژه برای ریه‌هایی که هنوز در حال رشد و تکامل هستند، «یک نگرانی» است.

XS
SM
MD
LG