لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

در پی افزایش موارد ابتلا به کرونا در ایران، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از «احتمال آغاز موج نهم» خبر داد


در پی افزایش موارد ابتلا به کرونا در آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، یک عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا از «احتمال آغاز موج‌ نهم بیماری» در کشور خبر داده است. احمد طباطبایی گفته است که در مقایسه با یک ماه پیش، افزایش مراجعه‌های کرونا «به وضوح» قابل مشاهده است.

این عضو ستاد ملی کرونا با اشاره به اینکه تعداد افرادی که ماسک می‌زنند «انگشت‌شمار» شده است، می‌گوید تجمعات آخر سال و حضور در مراکز خرید بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند منجر به افزایش بیماری شود.

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد در یک شبانه‌روز، ۸۱۵ نفر به کرونا مبتلا شده و ۱۱ نفر جان باخته‌اند. بر اساس این آمار ۴۱۴ نفر از مبتلایان بستری شده‌اند.

بر روی نقشه شیوع کرونا، ۴ شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند و ۲۳ شهر نارنجی و ۱۸۶ شعر زرد هستند. شمار شهرهای آبی ۲۳۵ شهر اعلام شده است.

شماری از استان‌ها از جمله خوزستان از «افزایش چشمگیر» ابتلا و بیماران بدحال خبر داده‌اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می‌گوید ۳۳ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه بستری شده‌اند.

در گیلان نیز شمار بستری‌ها، سه‌رقمی شده است و در مازندران ، ۸۶ نفر بستری هستند که ۱۶ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند. مازندران در ۲۴ ساعت گذشته ، دو مرگ و میر مرتبط با کرونا نیز داشته است.

وزارت بهداشت ایران تنها کسانی را که تست کووید-۱۹ داده‌اند در آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کرونا قرار می‌دهد در حالی که تست کرونا به صورت گسترده انجام نمی‌شود و شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان به مراتب بیشتر از ارقامی است که اعلام می‌شود.

از طرفی گزارش‌های غیررسمی نشان می‌دهد شمار بیماران با علائم تنفسی و علائمی مشابه سرماخوردگی در هفته‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است.

پیشتر پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا گفته بود «اکثر مواردی که سرماخوردگی استنباط می‌شود کرونا است.»

برخی معتقدند عدم اطلاع‌رسانی درست از سوی مقامات بهداشتی کشور منجر به بی‌اعتمادی عمومی و افزایش موارد ابتلا شده است.

اظهارات ضد و نقیض مقامات بهداشتی جمهوری اسلامی در مورد موج جدید کرونا به سردرگمی در مورد وضعیت بیماری در کشور دامن زده است.

وزیر بهداشت در روز ششم بهمن از «کاهش» موج هشتم خبر داد و در هجدهم اسفند گفت «موجی که بهمن به دنبال آن بودیم حالا در حال ایجاد شدن است.»

دو روز بعد از این اظهارات، معاون وزارت بهداشت اعلام کرد که موج هشتم بیماری تمام شده است و انتظار ندارند پیک جدید بیاید و حالا نیز «احتمال آغاز موج نهم» مطرح شده است.

XS
SM
MD
LG