لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا استفاده از یک سیگار الکتر‌ونیکی محبوب را ممنوع کرد 


Juul e-cigarettes are seen on the counter of a vape store in Santa Monica
Juul e-cigarettes are seen on the counter of a vape store in Santa Monica

سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا به شرکت «جول» دستور داد تا فروش سیگارهای الکترونیکی خود را در بازار آمریکا متوقف کند.

این دستور تمامی محصولات «جول» در بازار آمریکا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این نوع سیگارها به محبوبیت‌ محصولات جایگزین نیکوتین به ویژه میان جوانان کمک زیادی کردند.

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا گفته است که «جول»، اطلاعات ناکافی و ضد و نقیضی در مورد مواد شیمیایی بالقوه مضر ارائه کرده است.

جو موریلو، مدیر ارشد نظارتی «جول» مخالفت خود به این تصمیم را ابراز کرده است و می‌گوید در حال بررسی همه گزینه‌های تحت مقررات و قوانین این نهاد بهداشتی، از جمله درخواست تجدید نظر هستند.

این شرکت می‌گوید پروفایل سم‌شناسی محصولات خود را با دقت مشخص کرده است و این داده‌ها با استاندارد قانونی «محافظت از سلامت عمومی» مطابقت دارد.

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا باید تعیین می‌کرد آیا این محصولات در ترغیب سیگاری‌ها به ترک مؤثر بوده‌اند یا خیر و اگر چنین بوده است، آیا مزایای آن برای سیگاری‌ها بیشتر از آسیب احتمالی برای مصرف‌کننده‌های جدید- از جمله نوجوانان- است که سیگاری‌ نیستند.

استفاده نوجوانان از سیگارهای الکترونیکی با افزایش محبوبیت جول در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ افزایش یافت.

یک نظرسنجی فدرال نشان داده است که استفاده از آن در بین دانش‌آموزان دبیرستانی از ۱۱.۷ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۲۷.۵ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت، اما در سال ۲۰۲۱ به ۱۱.۳ درصد کاهش پیدا کرد.

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا می‌گوید: جول شواهدی ارائه نکرده که نشان دهد محصولاتش مطابق با استانداردها هستند اما در عین حال، هیچ اطلاعات بالینی نیز دریافت نکرده است که خطر فوری مرتبط با این سیگارها را ثابت کند.

XS
SM
MD
LG