لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

وزیر دفاع بریتانیا: شواهدی از سرازیر شدن «کمک‌های مرگبار» از چین به روسیه داریم


گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، چین را متهم کرده است که «کمک‌های مرگباری» را برای استفاده مسکو در جنگ علیه اوکراین به روسیه ارائه کرده یا آماده ارسال می‌کند.

او گفت، اطلاعات دفاعی آمریکا و بریتانیا شواهدی در اختیار دارند مبنی بر این که این کمک‌ها از چین به روسیه و از آنجا به اوکراین سرازیر می‌شوند یا خواهند شد، که «تحولی قابل توجه» است.

گرانت شاپس که در کنفرانسی در لندن صحبت می کرد، مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرد، اما به این موضوع اشاره کرد که تجارت بین چین و روسیه ۶۴ درصد رشد داشته است.

وزیر دفاع بریتانیا افزود: «ما باید نگران این موضوع باشیم، چرا که در روزهای آغاز جنگ، چین مایل بود اثر تعدیل‌کننده‌ای روی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه داشته باشد.»

سفارت چین در لندن هنوز به اظهارنظر وزیر دفاع بریتانیا واکنشی نشان نداده است. سفارت چین در آمریکا ماه گذشته اعلام کرد تسلیحاتی به روسیه ارائه نکرده و گفت در بحران اوکراین نقشی ندارد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در جریان سفر اخیرش به اوکراین به خبرنگاران گفت که چین، جمهوری اسلامی ایران، و کره شمالی پشتیبانی تسلیحاتی به روسیه ارائه می‌کنند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، به تازگی به چین هشدار داد اگر بخواهد با اروپا روابط خوبی داشته باشد، باید به حمایت از جنگ روسیه در اوکراین پایان دهد و نمی‌تواند هر دو طرف را با هم داشته باشد.

این هشدارها در حالی مطرح شده‌اند که رئیس‌ جمهوری روسیه اواخر اردیبهشت سفری دو روزه به چین داشت و پس از دیدار با همتای چینی خود، قراردادی را با او امضا کرد که در آن بر «تقویت روابط راهبردی» دو کشور تاکید شده است.

این نخستین سفر ولادیمیر پوتین به پکن پس از آغاز پنجمین دوره ریاست‌ جمهوری‌اش بود.

XS
SM
MD
LG