لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۹

رؤسای جمهوری چین و روسیه پس از دیدار در پکن وعده «تعمیق روابط راهبردی» دادند


دیدار شی جین پینگ رئیس جمهوری چین (راست) با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در پکن - ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳
دیدار شی جین پینگ رئیس جمهوری چین (راست) با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در پکن - ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین و ولادیمیر پوتین همتای روس او روز پنجشنبه پس از دیدار در پکن، ضمن ستودن روابط راهبردی دو کشور، وعده عمیق‌تر شدن این روابط را دادند.

پوتین که برای یک سفر رسمی دو روزه به چین رفته است، روابط مسکو و پکن را یک «عامل ثبات در عرصه جهانی» دانست و مدعی شد که این روابط رو‌به‌رشد «علیه کسی نیست.»

او از موضع پکن در برابر جنگ اوکراین و آنچه «تلاش‌های چین برای حل‌وفصل اوضاع در اوکراین» خواند قدردانی کرد و گفت شی جین پینگ را در جریان آخرین تحولات قرار می‌دهد.

تجاوز نظامی روسیه به اوکراین که در فوریه ۲۰۲۲ آغاز شد و همچنان ادامه دارد، موج محکومیت جهانی و همچنین تحریم‌های گسترده کشورهای غربی علیه مسکو را به‌دنبال داشته است.

با این حال، چین ادعا می‌کند در این مناقشه بی‌طرف است و از محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین خودداری کرده؛ هرچند از نظر اقتصادی و از نظر سیاسی از مسکو پشتیبانی کرده است.

خبرگزاری دولتی چینی شینهوا در گزارشی نوشته که رئیس جمهوری روسیه گفته است چین ریشه بحران در اوکراین را درک می‌کند و «اشتیاقی خالصانه» برای «تثبیت وضعیت» دارد.

ویلیام پامرنتس، مدیر مؤسسه کنان در مرکز ویلسون، به صدای آمریکا گفت پوتین سعی می‌کند از حمایت چین از روسیه اطمینان یابد و راهی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا پیدا کند.

با قدرت‌گرفتن چین در عرصه اقتصادی در دو دهه گذشته، و به‌دنبال آن افزایش نفوذ سیاسی پکن در سطح جهانی، نقش این کشور در ترسیم روابط با روسیه پررنگ‌تر از گذشته شده است.

ادوارد لوکاس، مشاور ارشد مرکز تحلیل سیاست اروپایی به صدای آمریکا گفت، مساله شماره یک پوتین دریافت کمک در مورد اوکراین است؛ او کمک دیپلماتیک می‌خواهد؛ برای شکستن تحریم‌ها کمک می‌خواهد. او سلاح می‌خواهد.»

به عقیده لوکاس، منافع شی جین پینگ متفاوت از همتای روس خود است؛ او نمی‌خواهند روسیه بازنده شود، اما در عین حال نمی‌خواهد مسکو در این گیر و دار تنش هسته‌ای را بالا ببرد.

این دومین سفر ولادیمیر پوتین به چین در شش ماه گذشته، و نخستین سفر خارجی او پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ماه مارس و ماندن در کرملین برای پنجمین دوره است.

XS
SM
MD
LG