لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

وزیر خارجه بریتانیا در راه اسرائیل: همکاری امنیتی دو کشور در مقابل تهدیدات «رژیم ایران» ادامه دارد


جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا
جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، در سفر سه‌روزه خود به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی که از روز دوشنبه آغاز می‌شود، به تهدیدات علیه امنیت منطقه به‌ویژه از سوی جمهوری اسلامی خواهد پرداخت.

بر اساس اعلام دولت بریتانیا، کلورلی قرار است روز سه‌شنبه طی سخنانی در یک کنفرانس امنیتی بین‌المللی، جمهوری اسلامی ایران را به دلیل پشتیبانی از تروریسم در اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی از طریق حماس و گروه جهاد اسلامی محکوم کند.

وزیر امور خارجه بریتانیا به تعهد کشورش به همکاری با اسرائیل به منظور مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران خواهد پرداخت و ضمن بازدید از سامانه پدافند موشکی «گنبد آهنین» توضیحاتی درباره دامنه تهدیدات علیه اسرائیل دریافت خواهد کرد.

کلورلی پیش از عزیمت به منطقه گفت: «بریتانیا و اسرائیل برای حفظ امنیت مردم‌مان از نزدیک با هم همکاری می‌کنند.» او وعده داد: «در مواجهه با تهدیدات غیر قابل قبول از سوی رژیم ایران، مشارکت امنیتی نزدیک» دو کشور را تجدید کند.

از دیگر محورهای سفر جیمز کلورلی به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی، تاکید بر حمایت بریتانیا از راه‌حل دو-دولت خواهد بود. او در جریان سفر خود با بنیامین نتانیاهو و الی کوهن، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه اسرائیل، و همچنین محمد اشتیه، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

خشونت‌ها در کرانه باختری و حملات به شهروندان اسرائیلی طی سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

با گذشت یک دهه از شکست مذاکرات، چشم‌انداز تشکیل یک دولت فلسطینی در کرانه باختری، غزه، و اورشلیم شرقی بسیار ضعیف به نظر می‌رسد.

فلسطینی‌ها از خودگردانی محدودی در کرانه باختری برخوردار هستند و اختلاف شدیدی میان تشکیلات خودگردان و گروه اسلامگرای حماس که خواهان نابودی اسرائیل است، وجود دارد. بسیاری از مقامات فعلی اسرائیل مخالف تشکیل دولت مستقل فلسطینی هستند.

XS
SM
MD
LG