لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

اعتصاب ۱۳ هزار کارگر خودرو سازی در آمریکا ادامه دارد


حدود ۱۳ هزار کارگر عضو اتحادیه کارگران خودرو در چندین کارخانه‌ از جمله در ایالت‌های میسوری، میشیگان و اوهایو از روز ۲۴ شهریور در اعتصاب هستند
حدود ۱۳ هزار کارگر عضو اتحادیه کارگران خودرو در چندین کارخانه‌ از جمله در ایالت‌های میسوری، میشیگان و اوهایو از روز ۲۴ شهریور در اعتصاب هستند

کارگران خودروسازی ایالات متحده روز جمعه ۳۱ شهریور، اعتصاب خود را با گسترش آن به بخش فروش و خدمات خودروهای «جنرال موتورز» و «استلانتیس» ادامه دادند.

حدود ۱۳ هزار کارگر عضو اتحادیه کارگران خودرو در چندین کارخانه‌ از جمله در ایالت‌های میسوری، میشیگان و اوهایو از روز ۲۴ شهریور در اعتصاب هستند.

مطالبه اصلی‌ کارگران اعتصابی، افزایش ۴۰ درصدی حقوق آنها در چهار سال آینده است ولی شرکت‌های خودروسازی پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی دستمزد را به آنها داده‌اند.

خبرگزاری رویترز با اشاره به این‌که فروش و نصب قطعات یکی از سودآورترین بخش‌های کسب و کار خودرو است، نوشت: این یکی از آسیب‌پذیرترین بخش‌ها است، زیرا صنعت به ارسال به‌موقع قطعات متکی است.

ریچارد فاسولو، مکانیکی که در نیویورک برای یک فروشنده اتومبیل‌های کادیلاک و خودروهای دست دوم کار می‌کند، به رویترز گفت: «با گسترش اعتصاب در سی و هشت مرکز توزیع قطعات متعلق به جنرال موتورز و استلانتیس، تامین تعداد زیادی از قطعات تقریباً غیرممکن خواهد بود.»

او افزود: «به مشتریان می‌گوییم که نمی‌دانیم چه زمانی می‌توانیم اتومبیل شما را تعمیر کنیم.»

مایک استانتون، رئیس و مدیرعامل انجمن ملی فروشندگان خودرو، هم به این خبرگزاری گفت: «امیدواریم که خودروسازان و اتحادیه کارگران خودرو بتوانند فورا و دوستانه به توافق برسند.»

جنرال موتورز در بیانیه‌ای گفت که این شرکت «برنامه های اضطراری برای شرایط مختلف» دارد، در حالی که استلانتیس گفت که منتظر پاسخ اتحادیه کارگران خودرو به پیشنهاد این شرکت است و تاکید کرد که مشتاقانه خواستار دست‌یابی به «تعاملی سازنده» است.

اعتصاب هزاران کارگر اعتصابی در صنعت خودروسازی از حمایت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، برخوردار شده است. او هفته گذشته گفت که کارگران خودروسازی باید از سود شرکت‌ها برخوردار شوند.

بایدن روز جمعه در پیامی در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «روز سه‌شنبه، به شهر میشیگان می‌روم تا به صف اعتصابی‌ها بپیوندم و در کنار مردان و زنان اتحادیه کارگران خودرو که برای سهم عادلانه‌ از ارزشی که به ایجاد آن کمک کرده‌اند، مبارزه می‌کنند، بایستم.»

شماری از اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا هم از این اعتصاب حمایت کرده اند که از جمله می توان به سناتور برنی سندرز و آلکساندریا اوکازیو کورتز، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا، اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG