لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۲

اختصاصی رویترز: کارخانه هیوندای در آلاباما از «کودکان کار» استفاده کرده است


کارخانه مونتاژ هیوندای در شهر مانتگامری ایالت آلاباما
کارخانه مونتاژ هیوندای در شهر مانتگامری ایالت آلاباما

یکی از شعبه‌های متعلق به شرکت «هیوندای موتور»، در نزدیکی شهر مونتگمری در ایالت آلابامای آمریکا که قطعات خط تولید این خودروسازی کره‌ای را تامین می کند، از کودکان کار استفاده کرده است.

به گزارش رویترز، به نقل از پلیس منطقه، خانواده سه کودک کار، و هشت کودک دیگر از کارگران سابق و فعلی یک کارخانه مهرزنی که توسط شرکت «اسمارت» آلاباما اداره می‌شود، کمپانی اخیراً کارگران زیر سن قانونی، در برخی موارد حتی به کم‌سنی ۱۲ سال، را به کار گرفته است.

«اسمارت» که فهرست هیوندای به عنوان یک شرکت فرعی تحت مالکیت اکثریت طبقه‌بندی شده، قطعات برخی از محبوب‌ترین خودروهای سدان (معمولی) و خودروهای شاسی‌بلند که در کارخانه مانتگارمی آلاباما مونتاژ می‌شود را تامین می‌کند.

هیوندای روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «[هیوندای] استخدام‌های غیرقانونی را در هیچ یک از شعبه‌های خود روا نمی‌دارد. ما تدابیر و رویه‌هایی داریم که مستلزم رعایت تمامی قوانین محلی، ایالتی، و فدرال هستند.»

این خودروساز به جزئیات سوال‌های رویترز پاسخ نداد.

کارخانه اسمارت در لاورن نزدیکی شهر مانتگامری آیالت آلاباما - ۱۴ژوئیه ۲۰۲۲
کارخانه اسمارت در لاورن نزدیکی شهر مانتگامری آیالت آلاباما - ۱۴ژوئیه ۲۰۲۲

شرکت اسمارت نیز در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد که از قوانین فدرال، ایالتی، و محلی پیروی می‌کند و «هر گونه ادعا مبنی بر استخدام آگاهانه افرادی که [از نظر سنی] واجد شرایط استخدام نیستند را رد می‌کند.»

این شرکت افزود که برای پر کردن مشاغل به آژانس‌های کاریابی موقت متکی است و انتظار دارد که «این آژانس‌ها در یافتن کارکنان، استخدام، و استقرار آنها در محل کار از قانون پیروی کنند.»

اسمارت نیز به سوال‌های حاشیه در این باره به رویترز پاسخ نداد.

رویترز پس از ناپدید شدن کوتاه مدت یک دختر ۱۳ ساله مهاجر از گواتمالا از خانه‌ والدینش در آلاباما، در ماه فوریه، به وجود کارگران زیر سن در شرکت اسمارت پی برد.

این دختر که این ماه ۱۴ ساله می‌شود، و دو برادر ۱۲ و ۱۵ ساله‌اش، همگی در اوایل سال جاری میلادی در کارخانه کار می‌کردند و به گفته افراد آشنا با شغل آنها، به مدرسه نمی‌رفتند.

پدر کودکان نیز در مصاحبه با رویترز، ادعاهای این افراد را تایید کرد.

رویترز به خاطر سن کم کودکان از آنها نام نبرده است.

کودکان کار سابق و فعلی دیگر نیز تنها به شرط ناشناس ماندن با رویترز صحبت کردند.

تابلوی آگهی استخدام در نزدیکی کارخانه «اسمارت» آلاباما - ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۲
تابلوی آگهی استخدام در نزدیکی کارخانه «اسمارت» آلاباما - ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۲

اکثر آنها برای این که بتوانند ساعات طولانی کار کنند، به مدرسه نمی‌رفتند یا نمی‌روند.

بنابر قوانین فدرال و ایالت آلاباما، سن قانونی برای کار کردن در کارخانه‌های مهرزنی، مونتاژ، و امثال آن که از ماشین‌های سنگین در آنها استفاده می‌شود ۱۸ سال است.

علاوه بر آن، تمام کودکان زیر ۱۷ سال، بنابر قانون ایالت آلاباما، باید در مدرسه ثبت نام کرده باشند.

XS
SM
MD
LG