لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

امارات می‌گوید به‌دنبال بازسازی پل‌های ارتباطی با ایران است


انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجی دولت امارات - آرشیو
انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجی دولت امارات - آرشیو

وزیر مشاور در امور خارجی دولت امارات متحده عربی روز جمعه اعلام کرد این کشور در تلاش است تا «پل‌های ارتباطی با ایران را بازسازی کند» و به زودی سفیر خود را به ایران می فرستد. انور قرقاش افزود «ایده تقابل» با ایران چیزی نبود که ابوظبی از آن حمایت کند.

به گزارش رویترز، امارات متحده عربی در تلاش برای ایجاد تعادل در روابطش با متحد ابرقدرتش واشنگتن، دوست جدیدش اسرائیل، و دشمن قدیمی‌اش ایران است چرا که می خواهد از تنش منطقه‌ای که می‌تواند جاه‌طلبی های اقتصادی‌اش را خراب کند، اجتناب کرده و در عین حال توانایی‌های نظامی خود را تقویت کند.

امارات متحده در سال ۲۰۱۹ و پس از حملات به نفتکش‌ها در خلیج فارس و به زیرساخت های انرژی عربستان سعودی، تعامل با ایران را آغاز کرد و از آن زمان تاکنون گفتگوهای مستقیمی با ایران داشته است.

انور قرقاش گفته است که ابوظبی همچنان در مورد فعالیت های منطقه ای ایران نگران است، اما می‌خواهد برای یافتن راه حل های دیپلماتیک سخت تلاش کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه تعهد مشترکی مبنی بر جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای امضاء کردند که نشان‌دهنده اتحاد بین این دو هم‌پیمان است.

XS
SM
MD
LG