لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

در اعتراض به حمله روسیه به اوکراین نمایندگان آمریکا و چند کشور افتتاحیه «اَپک» را ترک کردند


نشان نشست اپک در تایلند
نشان نشست اپک در تایلند

نمایندگان ایالات متحده و چندین کشور دیگر در اعتراض به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، روز شنبه جلسه نشست وزیران تجارت آسیا و اقیانوسیه موسوم به «اَپک» را در شهر بانکوک تایلند ترک کردند.

به گفته یکی از دیپلمات‌ها، این خروج «ابراز مخالفت با جنگ تجاوزکارانه غیرقانونی روسیه در اوکراین و تأثیر اقتصادی آن بر منطقه اَپک» بود.

دو مقام تایلندی و دو دیپلمات بین‌المللی به رویترز گفتند که نمایندگانی از کانادا، نیوزیلند، ژاپن، و استرالیا، هیأت نمایندگی آمریکا به ریاست کاترین تای را هنگام خروج از جلسه همراهی کردند.

کاترین تای
کاترین تای

روسیه ۲۴ فوریه و ماه‌ها پس از انکار هشدارهای غربی حمله به اوکراین را آغاز کرد.

اوکراین و غرب می‌گویند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، جنگ تجاوزکارانه‌ای را آغاز کرده است که جان هزاران غیرنظامی را گرفت، میلیون‌ها اوکراینی را از خانه و کاشانه خود رانده است و باعث آسیب‌های اقتصادی در سراسر جهان شده است.

یک دیپلمات دیگر به رویترز گفت که پنج کشوری که جلسه را ترک کردند، خواستار اتخاذ «لحنی قوی‌تر درمورد جنگ روسیه» در بیانیه‌ پایانی اجلاس هستند که روز یکشنبه منتشر می‌شود.

یورین لاکساناویست، وزیر بازرگانی تایلند، به خبرنگاران گفت که عدم انتشار بیانیه پایانی مشترک، به معنای شکستی برای این نشست تجاری نخواهد بود، و علی‌رغم خروج این کشورها از جلسه، «همه چیز به خوبی پیش می‌‌رود.»

ترک جلسه از سوی نمایندگان این کشورها در خلال سخنرانی افتتاحیه ماکسیم رشتینکوف، وزیر اقتصاد روسیه صورت گرفت.

یک مقام تایلندی گفت که هیأت‌های پنج کشور معترض، پس از پایان سخنرانی نماینده روسیه به جلسه بازگشتند.

این نشست دو روزه اقتصادی با حضور ۲۱ کشور در بانکوک انجام می‌شود.

XS
SM
MD
LG