لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

قاضی فدرال در نیویورک: ایران در ارتباط با «بمبگذاری در بیروت» غرامت بپردازد


محل یادبود قربانیان بمبگذاری بیروت. آرشیو
محل یادبود قربانیان بمبگذاری بیروت. آرشیو

یک قاضی فدرال در نیویورک به بانک مرکزی ایران و یک بانک اروپایی در لوکزامبورگ دستور داد یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون دلار به اعضای خانواده سربازانی که در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در پادگان تفنگداران دریایی آمریکا در لبنان کشته شدند، غرامت پرداخت کنند.

لورتا پرسکا، قاضی دادگاه فدرال منطقه‌ای روز چهارشنبه گفت یک قانون فدرال که در سال ۲۰۱۹ تصویب شد بانک مرکزی ایران را از مصونیت حاکمیتی در این پرونده محروم و بر حمایت مادی بانک مرکزی ایران از عاملان حمله تاکید می‌کند.

۲۴۱ سرباز آمریکایی در بمب گذاری ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳ در پادگان تفنگداران دریایی کشته شدند.

قربانیان و خانواده هایشان در دادگاه فدرال در سال ۲۰۰۷ برنده حکم ۲.۶۵ میلیارد دلاری علیه ایران به دلیل این حمله شدند.

آنها شش بعد تلاش کردند برای به اجرا گذاشتن بخشی از همین حکم، اوراق بهاداری که گفته می‌شود متعلق به بانک مرکزی ایران است و توسط بانک واسط اروپایی پردازش می‌شد را ضبط کنند.

بانک مرکزی ایران همواره استدلال کرده است که این دعوای حقوقی بر اساس قانون مصونیت‌های حاکمیت خارجی (FSIA) که عموماً دولت‌های خارجی را از مسئولیت در دادگاه‌های ایالات متحده محافظت می‌کند، فاقد اعتبار است.

در ژانویه ۲۰۲۰، دادگاه عالی ایالات متحده یک حکم دادگاه پایین تر را به نفع خانواده ها لغو کرد و دستور داد که این پرونده با توجه به قانون جدید، که یک ماه پیشتر به عنوان بخشی از قانون مجوز دفاع ملی تصویب شده بود، تجدید نظر شود.

با این حال قاضی لورتا پرسکا می‌گوید قانون ۲۰۱۹ به دادگاه‌های ایالات متحده اجازه می‌دهد توقیف دارایی‌هایی را که در خارج از ایران نگهداری می‌شوند، به منظور تحقق رای صادر شده علیه ایران در پرونده‌های مربوط به تروریسم مجاز بداند.

XS
SM
MD
LG