لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی همچنان بزرگترین حامی تروریسم در جهان است


State Department seal
State Department seal

وزارت امور خارجه آمریکا در آخرین گزارش مربوط به تروریسم جهانی خود که مربوط به سال ۲۰۲۱ است و روز دوشنبه ۲۷ فوریه ۲۰۲۳ منتشر شده، با اشاره به فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی در خاورمیانه و جهان نوشت: «ایران در چهل سال گذشته یکی از حامیان اصلی تروریسم جهانی بوده است.»

در بخشی از این گزارش آمده است که جمهوری اسلامی که از سال ۱۹۸۴ از سوی ایالات متحده به عنوان کشور حامی تروریسم معرفی شده است، همچنان به حمایت خود از تروریست‌های حزب‌الله، گروه‌های تروریستی در غزه، و گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامی مختلف در عراق، سوریه، بحرین و سایر نقاط جهان ادامه می‌دهد.

در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، از سپاه پاسداران به‌عنوان بازوی حمایتی جمهوری اسلامی از گروه‌های شبه‌نظامی و نیابتی منطقه‌ای برای استفاده از اهداف تروریستی نام برده شده است.

آمریکا در سال ۲۰۱۹ براساس همین گزارش‌ها، سپاه پاسداران را در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داد. مقامات جمهوری اسلامی اما در سال ۲۰۲۲ و همزمان با مذاکرات احیای برجام،‌ خروج نام سپاه از فهرست تروریستی ایالات متحده را شرط اصلی بازگشت به برجام اعلام و پس از روبرو شدن با مخالفت آمریکا با این درخواست، از پذیرش نهایی مفاد تفاهم جدید خودداری کردند.

اتحادیه اروپا نیز از یکماه قبل و در پی سرکوب خشن و گسترده مردم معترض در ایران، قرارگیری نام سپاه پاسداران در فهرست نهادهای تروریستی را بررسی می‌کند. طرحی که در پارلمان اروپا تصویب شده و اکنون نیازمند مصوبه وزیران امور خارجه این اتحادیه است.

XS
SM
MD
LG